Działania na rzecz lokalnej społeczności są jednym z priorytetów Magnolia Park

Wymiana segregowanych odpadów na sadzonki drzew, które potem zamieniają się w las. Dbanie o lokalną społeczność poprzez ekologiczną edukację, badania profilaktyczne i kształtowanie prozdrowotnych zachowań. Tymi działaniami centrum handlowe Magnolia Park konsekwentnie buduje wizerunek galerii handlowej promującej proekologiczne i prospołeczne postawy, stawiając przy tym na odpowiedzialny marketing.


Centrum życia społeczności lokalnej i miejsce, które łączy ludzi wokół ważnych tematów takich jak ekologia, zdrowie, racjonalne wykorzystanie żywności czy ekomobilność. Magnolia Park, największa galeria handlowa na Dolnym Śląsku, podkreśla swoją społeczną i ekologiczną odpowiedzialność w biznesie, wykorzystując do tego m.in. event marketing. Efekt? Akcje proekologiczne, podczas których rozdano tysiące sadzonek drzew i zebrano setki kilogramów odpadów, badania profilaktyczne i współpraca z miejskimi placówkami oraz fundacjami z terenu całego Dolnego Śląska.

Aktywnie uczestniczymy w życiu mieszkańców miasta i regionu, wspierając ich w ekologicznym i zdrowym trybie życia. Nasze działania opieramy na unikatowych w skali miasta eventach, które zaangażowały tysiące naszych klientów. Promujemy proekologiczne postawy, zachęcamy do profilaktycznych badań, propagujemy transport rowerowy i współpracujemy z miejskimi placówkami, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Wrocławia i okolic – podkreśla Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor Magnolia Park.

Unikatowy event ekologiczny

„Dzień Przyjazny Planecie” to projekt, którego celem jest promocja idei less waste i realne zazielenienie Wrocławia oraz jego okolic. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem „Śnieżka” z Kowar, podczas dwóch edycji wydarzenia – w 2023 i 2022 roku, rozdano 4 tys. sadzonek drzew takich jak sosna, modrzew, świerk, lipa, dąb, klon i jawor. Uczestnicy wydarzenia otrzymali je w zamian za przyniesione posegregowane odpady. Efekt dwóch zbiórek to tona makulatury, 6100 butelek plastikowych, 2600 butelek szklanych, 500 kg baterii, 231 kg nakrętek, 784 żarówki i 1200 sztuk elektroodpadów. Tylko podczas tegorocznej edycji aż 1000 osób wzięło udział w warsztatach ekologicznych organizowanych przez miejską inicjatywę CK Krzywy Komin, 150 – w warsztatach z kiszenia produktów regionalnych ze specjalistami z Doliny Baryczy, a 200 – w ekologicznej grze miejskiej na terenie Magnolia Park.

– Frekwencja podczas obu eventów przekroczyła nasze oczekiwania, a sukces zeszłorocznej edycji był również znakomitą promocją dla wydarzenia, które organizowaliśmy w tym roku. Jesteśmy dumni, że możemy aktywnie promować ideę less waste wśród wrocławian i realnie wpływać na ochronę środowiska w mieście – mówi Joanna Sawośko-Duda. Jak dodaje, na co dzień Magnolia Park także czynnie ogranicza zużycie energii. Centrum handlowe optymalizuje poziom oświetlenia włączanego w ciągu dnia i nocą, dostosowuje temperatury wewnątrz w zależności od temperatur zewnętrznych, wymienia oprawy świetlne na energooszczędne w technologii LED i baterie łazienkowe na czasowe, dostosowuje czas pracy urządzeń mechanicznych do ruchu, segreguje odpady na kilkanaście rodzajów oraz stale poszerza bioróżnorodność wokół obiektu.

Promocja transportu rowerowego

Magnolia Park wspiera również promocję transportu rowerowego w mieście m.in. dzięki popularnym wśród mieszkańców miasta akcjom znakowania rowerów z Komendą Miejską Policji we Wrocławiu. Tylko w zeszłym roku podczas pięciu wydarzeń z cyklu „Twój rower – Twoja własność” oznakowano 350 jednośladów. W tym roku Magnolia Park ponownie inaugurowała sezon rowerowy, a funkcjonariusze oznaczyli ponad 100 jednośladów. Magnolia Park inwestuje również w infrastrukturę rowerową na swoim terenie, stale zwiększając ilość stojaków rowerowych.

Udział w miejskim projekcie Jadłodzielni

W kwietniu tego roku Magnolia Park dołączyła do sieci miejskich Jadłodzielni. Na terenie galerii handlowej została ulokowana społeczna lodówka, w której można pozostawić nadwyżki jedzenia. Dzięki dołączeniu do inicjatywy foodsharingowej Magnolia Park zapobiega marnowaniu żywności, a wrocławianie zyskują tygodniowo aż 500 kg dodatkowego jedzenia pochodzącego z 18 lodówek społecznych na terenie całego Wrocławia.

Promowanie prozdrowotnych postaw

Magnolia Park współdziała z dużymi ośrodkami ochrony zdrowia i fundacjami, promując wśród mieszkańców badania profilaktyczne. To właśnie w Magnolia Park odbyła się dwukrotnie ogólnopolska akcja Miasteczko Zdrowia Fundacji Veritas, projektu mającego na celu popularyzację diagnostyki badań oraz umożliwiającego darmowe konsultacje medyczne mieszkańcom 11 największych miast Polski. W zeszłym roku, przy największym w regionie centrum handlowym, specjaliści z kilkunastu wrocławskich placówek zdrowia wykonali blisko 1000 badań, a w wydarzeniu wzięło udział prawie 4000 uczestników. W zakresie profilaktyki zdrowia Magnolia Park współpracuje także z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, a także Fundacją Forum Mężczyzn. Jednym ze stałych partnerów galerii jest także Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, dla której podczas sześciu wydarzeń w 2022 roku udało się zebrać 15 774 zł. Dodatkowe 12 505 zł wpłynęło na rzecz Fundacji ze Skarbonki w Magnolia Park.

Ważne miejsce na mapie Wrocławia

Na terenie Magnolia Park od czerwca ubiegłego roku znajduje się również Centrum Obsługi Mieszkańca – jedyne na Dolnym Śląsku i jedne z niewielu na terenie Polski zlokalizowane w galerii handlowej. Zgodnie z danymi Urzędu Miejskiego, Centrum Obsługi w Magnolia Park jest drugim, spośród wszystkich sześciu Centrów na terenie Wrocławia, najchętniej odwiedzanym przez mieszkańców. O unikatowości tej placówki świadczy również jej dostępność – jako jedyna we Wrocławiu jest czynna w soboty, a od poniedziałku do piątku działa do godziny 18.00 (pozostałe COM-y są czynne w tygodniu do godz. 15.15).

Od sześciu lat Magnolia Park udostępnia swoją przestrzeń także dla Siemacha Spot objętego opieką Gminy Wrocław – unikatowego miejsca spotkań młodych ludzi szukających twórczego środowiska rówieśników oraz możliwości rozwoju pod okiem wykwalifikowanej kadry. W Siemacha Spot odbywają się kreatywne warsztaty i zajęcia, a miejsce to jest wyposażone w wysokiej jakości sprzęt komputerowy, kuchnię, pracownię muzyczną przypominającą profesjonalne studio nagrań oraz ściankę wspinaczkową. W zeszłym roku, z okazji 5. urodzin Siemacha Spot, na terenie Magnolia Park powstał także wyjątkowy mural. Działania na rzecz lokalnej społeczności są jednym z priorytetów Magnolia Park. Centrum handlowe zamierza kontynuować prospołeczne inicjatywy i pogłębiać współpracę z lokalnymi urzędami, placówkami ochrony zdrowia i fundacjami.


Źródło: Magnolia Park

Fotografia: Magnolia Park

Data publikacji: 26 września 2023