Formuła ESCO - SolarSpot

Formuła ESCO – inwestycja w fotowoltaikę bez nakładów finansowych

Ceny węgla, gazu i energii elektrycznej galopują w zastraszającym tempie, a perspektywa na najbliższe lata wcale nie zapowiada się lepiej. Sposobem na oszczędności jest inwestycja w fotowoltaikę. Co jednak zrobić, gdy brakuje na to środków finansowych? Otóż, wcale te środki nie są potrzebne.


Fotowoltaika sposobem na kryzys

Fotowoltaika nie tylko obniża koszty energii elektrycznej, ale także zwiększa niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, a także wspomaga redukcję emisji dwutlenku węgla. Z tych też względów zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi systematycznie rośnie, szczególnie w dobie kryzysu energetycznego.

Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo popularny w przypadku dużych obiektów (np. magazyny, galerie handlowe, stacje benzynowe itp.), w których instalacje mogą powstać na dachu lub terenie posesji, generując korzyści z niewykorzystanej powierzchni. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych umożliwia zasilanie funkcjonujących w budynku urządzeń i systemów elektrycznych (np. oświetlenia, komputerów, klimatyzacji czy ruchomych schodów), zmniejszając ilość energii pobieranej z sieci. Korzystnym rozwiązaniem dla firm jest również łączenie fotowoltaiki z magazynami energii, które gromadzą nadwyżki wyprodukowanej energii, zwiększając poziom autokonsumpcji. Dodatkowo magazyny mogą pełnić rolę zasilania awaryjnego w przypadku awarii czy przerw w dostawie prądu, a ich najbliższym czasie niestety możemy spodziewać się coraz więcej.

Transformacja energetyczna bez nakładów finansowych

Dla dużych obiektów przejście na zieloną energię stanowi najlepszy sposób na obniżenie kosztów, jednak w wielu przypadkach nie posiadają one możliwości technicznych lub środków finansowych, aby podjąć się realizacji takiej inwestycji. Aby umożliwić transformację energetyczną bez nakładów finansowych, SolarSpot SA oferuje formułę ESCO (Energy Service Company). To model finansowania opierający się na przekazaniu części kompetencji w zakresie zarządzania energią wyspecjalizowanemu podmiotowi – ESCO.

Formuła pozwala finansować wszystkie inwestycje związane z transformacją energetyczną (np. paneli fotowoltaicznych, magazynu energii czy pompy ciepła) z oszczędności, czyli bez angażowania własnych środków finansowych, zapewniając tym samym natychmiastowe oszczędności – już w pierwszym roku po realizacji inwestycji.

Jednocześnie model znacznie ogranicza ryzyko techniczne, gdyż przedsiębiorcy nie ponoszą odpowiedzialności na żadnym etapie przedsięwzięcia (od projektu, poprzez wykonanie i uruchomienie aż po serwisowanie). Zyskują za to gwarancję oszczędności pozwalających na spłatę kosztów inwestycji.

Oferta SolarSpot SA to nie tylko fotowoltaika, ale także pompy ciepła, magazyny energii, oświetlenie solarne, ładowarki do samochodów elektrycznych, a także produktu poprawiające efektywność energetyczną w systemach chłodzenia i ogrzewania. Z oferty korzystają m.in. sklepy wielkopowierzchniowe, sieci stacji paliw oraz firmy z branży gastronomicznej.

Źródło: SolarSpot

Fotografia: SolarSpot

Data publikacji: 9 lutego 2023