FORUM Gliwice ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych

Enefit udostępni kierowcom pojazdów elektrycznych trzy stacje ładowania w Centrum Handlowym FORUM w Gliwicach. Plany Enefit zakładają intensywny rozwój publicznej sieci stacji ładowania w Polsce, do końca 2028 r. spółka planuje pozyskać lokalizacje pod 2500 urządzeń.

W ramach współpracy z Centrum Handlowym FORUM w Gliwicach, Enefit udostępni klientom trzy urządzenia do ładowania samochodów elektrycznych o mocy 120 kW, 47 kW oraz 22 kW. Dostępne metody płatności obejmą aplikację Enefit Volt oraz terminal płatniczy, zapewniając wygodę i dostępność dla wszystkich użytkowników. Stacje ładowania Enefit Volt w Centrum Handlowym FORUM w Gliwicach zostaną uruchomione w przeciągu najbliższych czterech miesięcy, stanowiąc pierwszą tego typu infrastrukturę w tej lokalizacji. Urządzenia zasilane będą energią z zielonymi certyfikatami.

– Jako Enefit jesteśmy świadomi rosnącego zapotrzebowania właścicieli pojazdów elektrycznych na łatwy dostęp do stacji ładowania. Od zeszłego roku intensywnie rozwijamy publiczną infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych – nasze urządzenia są już dostępne w Bielsku-Białej, a w najbliższym czasie oddamy do użytku kierowcom także stacje ładowania w Zabrzu. Uruchomienie infrastruktury w Gliwicach to kolejny krok w naszej strategii rozwoju, wspierającej mobilność elektryczną na terenie regionu – zaznacza Piotr Drożdżyk, Head of E-Mobility Solutions w Enefit i dodaje: – Obserwujemy zwiększone zainteresowanie tego typu urządzeniami wśród właścicieli centrów handlowych czy punktów usługowych. Zapewnienie klientom możliwości ładowania pojazdu podczas robienia zakupów nie tylko jest wygodne dla użytkowników, ale także buduje wizerunek centrów jako miejsc przyjaznych środowisku i nowoczesnych. Jesteśmy też pewnym partnerem dla właścicieli i zarządzających obiektami komercyjnymi. Wybierając Enefit jako operatora infrastruktury ładowania, wiedzą, że wywiążemy się ze zobowiązań w całym okresie trwania umowy.

– Współpraca z firmą Enefit umożliwi nam oferowanie klientom Centrum Handlowego FORUM nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, jakimi są stacje ładowania pojazdów elektrycznych. To dla nas duża satysfakcja, że możemy przyczynić się do rozwoju elektromobilności w regionie, zapewniając wygodne i dostępne miejsca do ładowania pojazdów podczas zakupów w FORUM. Instalacja stacji ładowania Enefit Volt jest kolejnym dowodem naszego zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju – podkreśla Patrycja Duczmal, Dyrektor Centrum Handlowego FORUM w Gliwicach.

Do udostępnienia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach niemieszkalnych zobowiązuje także nowelizacja ustawy o elektromobilności. Zgodnie z przepisami, każdy właściciel i zarządca budynku niemieszkalnego, który posiada co najmniej 21 miejsc postojowych, musi zainstalować na swoim parkingu przynajmniej jeden punkt ładowania. Obowiązek ten musi zostać spełniony do końca bieżącego roku i obejmuje również stworzenie infrastruktury dla przewodów i kabli elektrycznych, tak aby można było zainstalować dodatkową ładowarkę na każde pięć miejsc postojowych.

W ramach marki Enefit Volt w Estonii, Łotwie i Polsce działa już 350 publicznych stacji ładowania, a kolejnych 700 jest w procesie inwestycyjnym. Do 2028 r. Enefit planuje pozyskać lokalizacje pod ponad 5 tysięcy urządzeń, z czego 2,5 tys. ma być zainstalowanych w Polsce.

Źródło: Forum Gliwice / Enefit

Fotografia: Forum Gliwice / Enefit

Data publikacji: 6 czerwca 2024