Galeria Przymorze - Magazyn Galerie Handlowe - 1

Galeria Przymorze w tkance miasta

Taka jest właśnie Galeria Przymorze, która znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Obrońców Wybrzeża i Chłopskiej, w jednej z nadmorskich dzielnic Gdańska – na Przymorzu. Centrum powstało z myślą o potrzebach lokalnej społeczności. Galeria funkcjonuje w sercu tej dzielnicy i jednocześnie w pobliżu najdłuższego w Europie Środkowej budynku mieszkalnego „Falowiec”.

 


Historia dzielnicy

Chociaż pierwsze wzmianki o wsi Przymorze sięgają XI wieku, to dopiero w 1907 weszło ono w skład miasta Oliwy, a później w 1926 roku w granice administracyjne Gdańska. W 1959 roku rozpoczęła się budowa pierwszego bloku Spółdzielni Mieszkaniowej Przymorze. W pierwszej kolejności rozpoczęto realizację Przymorza Małego, a następnie, wraz z rosnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdańska, powstało Przymorze Wielkie. W sumie przez ponad 20 lat (od 1960 do 1981 roku) zbudowano tam ponad 100 budynków mieszkalnych.

W latach 80. na popularności zyskiwały w Polsce falowce. Łącznie na Przymorzu powstało ich siedem, w tym najdłuższy w kraju, który ma aż 860 metrów długości. Dziś szacuje się, że łącznie z wynajmującymi mieszka w nim około 6 tys. osób. Aktualnie przy tej ulicy (Obrońców Wybrzeża) istnieje 9 wieżowców, które liczą od 16 do 18 pięter każdy. Tym samym czyni ją to najbardziej zaludnioną ulicą Gdańska. Według danych z 2019 roku w całej dzielnicy mieszka ponad 27 tys. osób.

Serce dzielnicy

Lokalizacja centrum w tym miejscu jest nieprzypadkowa. Przymorze potrzebowało obiektu, który wzbogaci dzielnicę, będzie miejscem socjalizacji mieszkańców i integracji pokoleń. Na tym obszarze mieszkają seniorzy, od lat zamieszkujący i wieżowce, i niższe bloki. Natomiast od kilku lat falowce i nowe osiedla zaczęły zyskiwać na popularności wśród młodszego pokolenia i osób zakładających rodziny. Bliskość morza, liczne tereny zielone, możliwość załatwienia codziennych spraw w okolicy, bez konieczności wizyty w centrum miasta – to aspekty, które są dla wielu osób przesądzające przy podjęciu decyzji o relokacji. Odpowiadając na te potrzeby, po 11 latach od otwarcia, Galeria Przymorze weszła na stałe w tkankę miasta i scaliła ducha dzielnicy.

– Nasze centrum nie tylko odpowiada na wszystkie potrzeby klientów, dotyczące zakupów i usług, ale i pełni funkcję socjalizacyjną, stanowi świetne miejsce do spotkań mieszkańców. Często integrujemy ich poprzez eventy i różne akcje rozrywkowe, warsztatowe, zabawy i imprezy dla całych rodzin. Rozbudowana strefa gastronomiczna oraz znajdujące się wokół centrum liczne tereny zielone dają im przestrzeń do spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Nasi goście mają do dyspozycji miejsce w centrum dzielnicy, gdzie mogą zagrać w planszówki, poczytać książkę lub po prostu w spokoju poobcować z naturą. Oczywiście dla naszych klientów ważne jest też, że mają wszystko w jednym miejscu – oprócz zrobienia zakupów, mogą skorzystać z usług pralni, krawca, zegarmistrza czy szewca, podpisać umowę na telefon i internet, a nawet pójść na siłownię – mówi Agnieszka Wojtaszczyk, dyrektor centrum handlowego Galeria Przymorze.

Lokalizacyjny strzał w dziesiątkę

Obiekt ten jest położonym najbliżej morza centrum handlowym, od morza dzieli go zaledwie 1,2 km. Od strony ul. Chłopskiej Galeria oddaje do dyspozycji gości park, w którym rozległy trawnik oraz elementy małej architektury stwarzają idealne miejsce do odpoczynku. Latem w tych okolicach centrum ustawia dla klientów leżaki oraz piaskownice. Do dyspozycji dzieci jest także plac zabaw.

Znajdując się prawie w środku całego Trójmiasta, Galeria Przymorze skomunikowana jest bezproblemowo. Komfortowy dojazd do centrum handlowego możliwy jest samochodem, m.in. z lotniska w Gdańsku, głównych i nadmorskich dzielnic, a także Sopotu i Gdyni – również komunikacją miejską. To jeden z atutów centrum, które dostrzegają osoby spoza Przymorza.

Dla odwiedzających nas gości udostępniamy duży, bezpłatny parking samochodowy. Osoby, które chciałyby do Galerii przyjechać rowerem, mogą skorzystać z przestronnego parkingu dla jednośladów, przy którym znajduje się stojak z systemami naprawczymi – dodaje Agnieszka Wojtaszczyk, dyrektor centrum handlowego Galeria Przymorze.

Na klientów Galerii Przymorze czeka 800 podziemnych miejsc parkingowych, a także 400 naziemnych, przy jednym z wejść do budynku. Obiekt może poszczycić się najbardziej nowoczesnym w Trójmieście systemem parkingowym AFAPARK, który za pośrednictwem tablic świetlnych, znajdujących się przy alejkach samochodowych, pokazuje automatycznie liczbę wolnych miejsc lub informacje o ich ewentualnym braku.


O Centrum:

Galeria Przymorze zajmuje powierzchnię niemal 35 tys. m kw. i liczy łącznie 64 sklepy o zróżnicowanej ofercie. W specjalnej strefie gastronomicznej znajdują się restauracje i kawiarnie, które są czynne do późnych godzin wieczornych. Ważnym atutem jest przestronny, bezpłatny parking podziemny oraz nadziemny z nowoczesnym systemem AFA, który pomieści 1200 aut. Centrum handlowe powstało w 2009 roku, od tej pory aktywie włącza się w życie dzielnicy, współpracuje z lokalnymi organizacjami i słynie z niepowtarzalnego klimatu – odwiedzający je goście doceniają zielone strefy znajdujące się na terenie galerii, strefy wypoczynku dla dorosłych z leżakami i kącikiem czytelniczym oraz miejscem do zabaw dla dzieci.


Realizacja sesji fotograficznej – Impatient Studio


Zobacz artykuł także w Magazynie Galerie Handlowe

 

Magazyn Galerie Handlowe Online - dekoracje świąteczne w centrach handlowych cover

Źródło: Apsys

Fotografia: Impatient Studio

Data publikacji: 24 września 2020