Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w obiekcie handlowym?

Temat zarządzania energią elektryczną w obiektach komercyjnych budzi ostatnimi czasy wiele emocji i stawia przed naszą branżą coraz więcej wyzwań. Zarządcy i właściciele nieruchomości borykają się z niespotykanymi do tej pory zmianami w obszarach legislacji (nowe regulacje na rynku energii), wahań cen oraz sposobów kontraktowania (SPOT, Transze, FIX, itp.). Dodatkowo w real estate na stałe zagościł temat zielonej transformacji i ESG oraz związane z tym raportowanie, zielona energia czy optymalizacja zużycia.


Opisane powyżej kwestie sprawiają, że sposoby na kontraktowanie energii sprzed dwóch lat, kiedy raz w roku robiliśmy przetarg, to obecnie bardzo ryzykowna strategia, porównywana bardziej z grą na giełdzie lub raczej z grą w rosyjską ruletkę (biorąc pod uwagę fakt, jak duży udział w budżecie firmy ma energia, niewłaściwe kontraktowanie może faktycznie osłabić lub w drastycznym przypadku położyć biznes).

Jak zachować się wobec tych zmian? Czy jest szansa, że ceny i rynek wrócą do poziomów sprzed dwóch lat? Jakie są dostępne możliwości działania? Te pytania pewnie zadaje sobie wielu managerów zajmujących się nieruchomościami komercyjnymi. W tym artykule przedstawimy 3 najważniejsze rzeczy, które dobry menadżer dbający o koszty i przychody firmy może zrobić:

Przeanalizuj sytuację obecną

Obiektywne przedstawienie faktów, możliwości działania, potrzeb organizacji to dla inwestora bezcenna wiedza, za którą na pewno będzie wdzięczny. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jakie są możliwości ograniczenia zużycia?
  • Czy mogę zainstalować własne OZE?
  • Jakie opcje zakupowe są dostępne i które z nich pasują mi najbardziej?

Sprawdź dostępne na rynku rozwiązania

Czy słyszałeś o umowach cPPA, SPOT, sprzedaży transzowej, modelu mikro OSD? Jeżeli nie, to warto zapoznać się z tymi rozwiązaniami, ponieważ szczególnie dziś mogą to być sposoby na wysokie ceny energii.

Ustal strategię zakupową

Na czym mi zależy? Niska cena, ograniczenie ryzyka, polityka ESG, zielona energia, zwiększenie wartości nieruchomości? Czy mam budżet na inwestowanie w modernizacje lub OZE? Jaki jest mój horyzont inwestycyjny? Te kwestie będą ważne przy ustaleniu strategii działania i zakupu energii. Dlatego uelastycznienie polityki zakupowej, odejście od utartych schematów i zajęcie się tematem energii dużo wcześniej niż przed samym przetargiem to kluczowa kwestia.

Podsumowując, zmiany w otoczeniu prawnym, zmiany związane z geopolityką, z łańcuchami dostaw, ze zmianami cen energii i również z polityką europejską: ESG, zieloną transformacją, tematem zrównoważonego rozwoju, wymagają podejścia eksperckiego. Rozwiązaniem może być zatrudnienie w swoich zespołach specjalistów do tego dedykowanych, stworzenie zespołów eksperckich, zajmujących się tematami ESG i zarządzaniem energią w obiekcie. Jest to dobry kierunek, ale na pewno wymagający dodatkowych nakładów finansowych i czasu. Alternatywnym rozwiązaniem jest znalezienie partnera mającego wiedzę i doświadczenie z zakresu rynku real estate i rynku energii, który pomógłby w doborze odpowiednich rozwiązań i strategii.


Autor: Marcin Janiec, Dyrektor Sprzedaży w Plus Energia Sp. z o.o.

Źródło: Plus Energia

Fotografia: Plus Energia

Data publikacji: 20 czerwca 2023