Maszyna czyszcząca do mycia podłóg i posadzek w centrach handlowych

Jakie maszyny czyszczące są potrzebne w sprzątaniu galerii handlowych?

Dzisiejsze nowoczesne galerie handlowe to skomplikowane labirynty długich pasaży łączących przestrzenne salony sprzedaży z wielkopowierzchniowymi supermarketami oraz małymi butikami. Dodatkowo niezliczone kompleksy restauracji, kin i punktów usługowych, a także niezbędne toalety, pomieszczenia techniczne, magazyny, korytarze, hale garażowe i parkingi. W godzinach otwarcia centrum wszystko tętni życiem, a ruch klientów, sprzedawców i pracowników obsługi poddaje twardym testom kubaturę pomieszczeń, funkcjonalność wnętrz oraz udogodnienia techniczne stworzonych przez projektantów i konstruktorów.


Dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych powierzchni sprzedażowej, usługowej i gastronomicznej codzienne jest eksploatowana przez setki i tysiące klientów. Mamy tu do czynienia z największym natężeniem ruchu oraz najwyższym poziomem eksploatacji pośród wszystkich dostępnych miejsc publicznych w dużych aglomeracjach miejskich. Oczekiwania klientów i użytkowników odnośnie poziomu czystości i porządku są coraz bardziej wygórowane, a dodatkowy nacisk na ekonomię, koszty oraz dbałość o środowisko narzuca dodatkowe cele do osiągnięcia przez firmy sprzątające.

Maszyna czyszcząca do mycia podłóg i posadzek w centrach handlowych

Utrzymanie porządku w galeriach handlowych należy do najtrudniejszych zadań w sprzątaniu profesjonalnym i ma duże znaczenie dla codziennego funkcjonowania tego typu obiektów. Dlatego sprzątanie centrów handlowych najlepiej jest powierzyć profesjonalistom, którzy dysponują zarówno zaawansowanym sprzętem, jak też bogatym doświadczeniem i umiejętnościami. Zespół doświadczonych pracowników szybko, sprawnie i skutecznie zajmie się dowolnymi pracami porządkowymi, które konieczne są do przeprowadzenia w dużych obiektach handlowych.

Mycie podłóg w galeriach handlowych

Jednym z głównych zadań pracowników utrzymania czystości to codzienne mycie i pielęgnacja podłóg, po których każdego dnia przechadzają się setki, a nawet tysiące osób. Aby wykonać ten obowiązek w sposób profesjonalny, wydajny i zgodny z oczekiwaniami administracji potrzebna jest nie tylko wiedza i umiejętności, ale również doświadczenie doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt do sprzątania.

W ciągu godzin otwarcia centrum handlowego serwis sprzątający posługuje się głównie sprzętem ręcznym – mopami do mycia podłóg oraz wózkami serwisowymi. Pracownicy potrafią szybko reagować na pojawiające się zabrudzenia i zanieczyszczenia usuwając je w sposób bezpieczny dla przechodniów, bez konieczności wyłączania pomieszczeń z użytkowania i nie przeszkadzając jednocześnie klientom i pracownikom galerii. Zakres obowiązków w tym zadaniu obejmuje mopowanie posadzek na sucho, czyli zamiatanie oraz zbierania zanieczyszczeń luźnych oraz przemywanie podłóg na mokro w miejscach szczególnie narażonych na częste i widoczne zanieczyszczenia zwłaszcza w okolicach punktów gastronomicznych, restauracji, toalet i wejść do obiektu.

Maszyna czyszcząca do mycia podłóg i posadzek w centrach handlowych

O ile mopowanie podłóg nie stanowi większego problemu na małym metrażu to w przypadku większych powierzchni potrzebne są odpowiednie maszyny czyszczące, które zapewnią większą wydajność i skuteczność czyszczenia. Aby zrozumieć istotę i rolę maszyn czyszczących w sprzątaniu galerii handlowych porównajmy krótko obie techniki mycia podłóg.

Z uwagi na bardzo duży metraż powierzchni posadzek w obiektach handlowych liczony w tysiącach metrów kwadratowych holi, pasaży, sklepów, pomieszczeń magazynowych oraz hal garażowych nie sposób jest wymyć ręcznie podłogi w całym obiekcie w krótkim okresie Wydajność profesjonalisty podczas tej czynności przy użycia mopa płaskiego w zestawie dwuwiaderkowym z wyciskarką to maksymalnie 1000 metrów kwadratowych na godzinę pracy, przy czym jest to czas liczony bez wymiany zużytej wody w wiadrach i uzupełniania poziomu roztworu czyszczącego. Przemopowanie dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych będzie wymagało zaangażowania ekipy kilku 2-osobowych zespołów, aby w ten sposób przygotować obiekt do użytku w kolejnym dniu.

Zużycie wody

A teraz policzmy koszty i zużycie wody na podany wyżej metraż. Jeśli założymy, że myjemy podłogę przy użyciu profesjonalnego zestawu dwuwiadrowego to zużyjemy około 1600 litrów czystej wody do płukania mopa oraz około 2,5 litra koncentratu w stężeniu 1:100 do przygotowania potrzebnych 250 litrów roztworu czyszczącego. Dla porównania użycie maszyny czyszczącej zmienia powyższe kalkulacje diametralnie. Policzmy zatem, ile wyniesie wyczyszczenie dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych samojezdną maszyną czyszczącą, którą operator kieruje siedząc wygodnie na fotelu.

Maszyna czyszcząca do mycia podłóg i posadzek w centrach handlowych

Naszą kalkulację poczynimy w oparciu o dane techniczne maszyny czyszczącej Numatic Vario TTV678, jednym z najpopularniejszych urządzeń czyszczących używanych przez firmy sprzątające w polskich galeriach handlowych. Czas trwania takiego czyszczenia wyniesie około 4 godzin (nie licząc czasu na wymianę zużywającej się wody w zbiornikach). W trakcie czyszczenia posadzki maszyna zużyje około 400 litrów roztworu czyszczącego, czyli 4 razy mniej niż w myciu ręcznym.

Podsumowując maszyny czyszczące w krótszym czasie i zużywają mniej wody aniżeli personel w sprzątaniu ręcznym. Nie bez znaczenia jest również ekologia – zauważmy, że niskie zużycie wody to wielki plus zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy cierpimy na niedobór wody w niektórych regionach, a szybko postępujące zmiany klimatyczne prowadzą nieuchronnie do katastrofy ekologicznej.

Samojezdne maszyny czyszczące

Wspomniana wyżej maszyna czyszcząca Vario TTV678 firmy Numatic z pewnością jest właściwym wyborem do wyręczania pracowników służb sprzątających na długich pasażach, alejkach i w garażach podziemnych. W czasie jednej godziny jest w stanie zmyć posadzkę o powierzchni około 3000 metrów kwadratowych. Taki doskonały wynik może osiągnąć dzięki przemyślanym parametrom technicznym. Angielscy inżynierowie skonstruowali urządzenie, które ma regulowaną szerokość czyszczenia – szczotki szorujące czyszczą w szerokości od 65 do 85 cm – a zbiorniki na roztwór płynu czyszczącego oraz wody brudnej mieszczą aż 110 litrów wody.

Jak wspomniałem na samym początku artykułu, galerie handlowe to dziesiątki pomieszczeń o różnej powierzchni, kubaturze, przeznaczeniu i funkcjonalności. Nie wszędzie można wykorzystać tak duże, jak wyżej omawiane samojezdne maszyny czyszczące, które przyspieszą pracę i umożliwiają dokładniejsze czyszczenie podłóg. Spadek wydajności sprzątania przy użyciu maszyn czyszczących na pewno jest zauważalny w mniejszych pomieszczeniach np. w punktach gastronomicznych, które są gęsto zastawione stolikami i krzesłami.

Maszyna czyszcząca do mycia podłóg i posadzek w centrach handlowych

Dlatego w przypadku tego typu pomieszczeń firmy sprzątające używają mniejszych samojezdnych maszyn czyszczących z fotelem lub urządzeń prowadzonych przez operatora. Dzięki małym gabarytom oraz dużej wydajności mycia podłogi personel sprzątający może szybko i łatwo uporać się z zadaniem polegającym na wyczyszczeniu posadzki z bieżących zanieczyszczeń.

W przypadku oferty angielskiego producenta Numatic International sterowane z siedzenia maszyny czyszczące to Numatic CRG8055 oraz CRG8072. W zbiorniku obu urządzeń zmieści się 80 litrów roztworu czyszczącego oraz tyle samo wody brudnej w dodatkowym zbiorniku. Jest to ilość wystarczająca, aby w ciągu 1 godziny pracy uporać się z bardzo zatłoczoną przestrzenią na powierzchni nawet 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.

Maszyny czyszczące pchane

A co z łazienkami i pomieszczeniami technicznymi? Tam również konieczne jest czyszczenie mechaniczne podłóg z uwagi na duże natężenie ruchu oraz specyficzne zabrudzenia charakteryzujące się tendencją do nawarstwiania. Niestety do tych pomieszczeń pracownicy firmy sprzątającej nie wjadą maszynami czyszczącymi siedząc na fotelu. Mała powierzchnia i ograniczona kubatura utrudniają wykorzystanie dużych maszyn i wymuszają zmianę koncepcji sprzątania i mycia podłóg. Tym samym powoduje to oczywiście spadek wydajności pracy, ale na szczęście skuteczność usuwania zabrudzeń pozostaje na niezmienionym poziomie.

Warto tutaj wspomnieć, że skuteczność czyszczenia podłóg jest rozpatrywana jako dokładność usuwania zabrudzeń. Od momentu jak skonstruowano pierwsze automatyczne maszyny czyszczące do podłóg zauważono, że jakość czyszczenia posadzek znacznie się poprawiła w porównaniu do efektów pracy ręcznej personelu sprzątającego. W większości przypadków (ponieważ wyjątki też się zdarzają) maszyny czyszczące dokładniej usuwają zabrudzenia aniżeli ludzie wyposażeni nawet w najlepszy sprzęt do mopowania.

Maszyna czyszcząca do mycia podłóg i posadzek w centrach handlowych

Wracając do tematu czyszczenia mechanicznego małych pomieszczeń konieczne będzie zastosowanie urządzeń do mycia podłóg pchanych przez operatora oraz w szczególnych sytuacjach szorowarek jednotarczowych. Również w tym zakresie angielska firma Numatic oferuje szeroki zakres urządzeń czyszczących, w szczególności rekomendując modele pchane przez operatora TGB4045 lub TGB6055. Do prac polegających na gruntownym doczyszczaniu podłóg oraz przygotowaniu ich do impregnacji i nabłyszczania producent oddaje do użytku maszyny czyszczące jednotarczowe HFM1515G oraz NR1500S.

Jak można się przekonać maszyny czyszczące przeznaczone do prac w galeriach handlowych różnią się między sobą przede wszystkim wydajnością pracy i specjalistycznym przeznaczeniem. Różnorodność architektury, zabudowania przestrzeni, kompozycji materiałów wykończeniowych w połączeniu z ponadprzeciętnym natężeniem ruchu i specyficznymi rodzajami powstających zabrudzeń rzuca nie lada wyzwanie firmom sprzątających oraz pracownikom utrzymania porządku i higieny. Ktoś to musi wszystko sprzątać, aby utrzymać komfort i bezpieczeństwo zdrowotne na wysokim poziomie spełniającym wymagania nie tylko klientów, ale również administratorów galerii. Aby osiągnąć te cele firmy sprzątające muszą wykorzystać szeroką gamę różnych maszyn czyszczących nie tylko skutecznych i wydajnych w działaniu, ale również niezawodnych i tanich w eksploatacji.


Autor publikacji: Bartosz Wiśniewski, instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania, doradca w Haerson Urządzenia Czyszczące.

Źródło: Haerson

Fotografia: Haerson

Data publikacji: 20 czerwca 2022