Grupa Reesco - Kobiety w nieruchomości

Kobiety coraz odważniej zmieniają nieruchomości w Polsce

Reesco (obecnie jako spółka z Grupy Reesco) to firma, która od 12 lat z powodzeniem zmienia oblicze polskich nieruchomości komercyjnych. W portfolio Grupy znajduje się już ponad 1,5 miliona mkw. przebudowanych i odmienionych topowych powierzchni – biurowych, handlowych, hotelowych i PRS. Warto podkreślić, że aż 47% wszystkich zatrudnionych w spółkach Grupy Reesco – stanowią kobiety. Tym samym nie tylko kreują zupełnie nowy wizerunek obiektów biurowych i handlowych, lecz także „odczarowują” całą branżę budowlaną, postrzeganą do tej pory jako typowo męską.


Branża otwarta na kobiety

Kobiety coraz odważniej wchodzą do branży budowlanej. Wprawdzie płeć piękna nadal stanowi jedynie 35% studentów publicznych uczelni technicznych, ale widoczny jest trend zwyżkowy w porównaniu z poprzednimi latami. Co ciekawe, Polki stanowią ponad 90% osób uczących się na kierunkach związanych z architekturą wnętrz. Równie dobrze statystyki wyglądają w przypadku zarządzania projektami oraz inżynierią zarządzania. Tutaj stosunek procentowy kobiet do mężczyzn wynosi 54:46.

Kobiety w branży nieruchomości to coraz częstszy widok. W samej Grupie Reesco stanowią one niemal połowę zatrudnionych osób. Zajmują stanowiska praktycznie w każdym dziale.

– mówi Artur Winnicki, CEO Grupy Reesco

W ramach kompleksowej usługi design & build, przeprowadzają inwestorów przez cały proces: od definicji projektu, poprzez opracowania przedprojektowe, koncepcyjne, budowlane, wykonawstwo, po odbiory końcowe. Również jedna z naszych spółek – Reesco Retail z powodzeniem rozwijana jest pod okiem Dyrektor Zarządzającej, Lucyny Śliż – dodaje Artur Winnicki.

Kobieta pracująca

Ikoniczna już postać serialowej bohaterki Czterdziestolatka w pełni oddaje charakter współczesnych Polek oraz ich pracowitość. Są wszechstronne, zaradne, multizadaniowe, a przede wszystkim posiadają niezwykłe zdolności komunikacyjne. Poza kompetencjami stricte technicznymi, cechują się ogromną empatią, która pozwala im na budowanie długofalowych relacji i bycie o krok przed nadchodzącymi wyzwaniami. To bardzo istotne, zwłaszcza w perspektywie bardzo zmiennej rzeczywistości społeczno-gospodarczej, wzrostów stawek energii i kosztów eksploatacji budynków, a także większej presji względem dbania o środowisko naturalne, Rynek nieruchomości staje się zatem coraz bardziej atrakcyjnym środowiskiem zawodowym dla kobiet, które chcą wykorzystać swój potencjał organizacyjno-negocjacyjny i szukają konkretnych rozwiązań.

Piastunki biurowej atmosfery

Wyzwaniem branży nieruchomości stają się coraz większe oczekiwania najemców i użytkowników względem przyjaznego miejsca pracy. Najnowsze badanie „Grafton Recruitment” pokazuje, że nikt nie chce wracać do biur w pełni stacjonarnym trybie. Jak przekonać pracowników, aby chcieli opuścić przytulne domowe środowisko? Otóż zapewnić im jeszcze lepsze warunki w biurze.

Rynek biurowy w Polsce, ale i na całym świecie potrzebuje obecnie doskonałych strategów od workplace, którzy jednocześnie będą posiadali odpowiednie zaplecze socjologiczne. Nieoceniona jest w tym przypadku rola kobiet, które świetnie radzą sobie z optymalizacją kosztów, szukając nowych rozwiązań, a jednocześnie nie pozostają obojętne na potrzeby klientów. Potrafią słuchać, analizować, a do tego konkretnie przedstawiać swoje wizje. Cieszę się, że w zespole Reesco pracuje tyle kobiet, ponieważ każda z nich wkłada w pracę część swojej osobowości, czyniąc branżę bardziej ludzką, przemyślaną, odpowiedzialną i przyjazną – podkreśla Artur Winnicki.

Obsługa omnichannel

Wśród trendów, o których pisali już eksperci z Reesco, można wymienić odbicie rynku retailowego. Zauważalna jest zwiększona aktywność najemców, a część firm coraz częściej wybiera mniejsze miejscowości. W związku z tym rynek potrzebuje specjalistów od przebudowywania nowych formatów, aby dostosować się do nowych warunków. Tutaj z kolei przydają się zdolności negocjacyjne.

Istotnym tematem stają się kwestie budowania relacji pomiędzy właścicielami obiektów handlowych i najemcami, którzy borykają się z ciągłymi wzrostami kosztów. Zmiany układu powierzchni, czy modernizacje dotyczą wyżej wspomnianych. To duże wyzwanie, ale i ogromnie satysfakcjonująca praca. Spółka Reesco Retail posiada duże doświadczenie w zarządzaniu przebudowami w kilku różnych lokalizacjach jednocześnie, co wymaga odpowiedniego dokładnego planowania prac i ich nadzorowania. O naszej elastyczności i szerokim terytorialnym zakresie działania świadczy portfolio zrealizowanych dotychczas projektów. Jestem dumna, że jako kobieta zostałam zaproszona do tworzenia i zarządzania firmą. Niezmiennie od ponad 2 lat, wspólnie z innymi koleżankami i kolegami z zespołu, realizujmy założone plany – komentuje Lucyna Śliż, Członek Zarządu, Reesco Retail.

Źródło: Reesco Retail

Fotografia: Reesco Retail

Data publikacji: 10 marca 2023