Anna Krajczyńska - NoVa Park

Obecna sytuacja doprowadzi do głębokich zmian strukturalnych w branży RETAIL

Koronawirus – Magazyn Galerie Handlowe

Zgodnie z rozporządzeniami Rady Ministrów oraz Ministra Zdrowia, od 14 marca 2020 NoVa Park funkcjonowało w ograniczonym formacie i były otwarte (w skróconych godzinach pracy) jedynie supermarket SPAR, apteka, drogerie i wybrane punkty nieobjęte ograniczeniem handlu. Na bieżąco monitorujemy sytuację, obserwujemy komunikaty rządowe, dostosowujemy się do obecnej sytuacji i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby klienci czuli się bezpiecznie w naszym centrum handlowym – podkreśla dla Magazynu Galerie Handlowe – Anna Krajczyńska, Starszy Specjalista ds. Marketingu NoVa Park

Już od początku lutego realizujemy działania mające na celu profilaktykę i zapobieganie potencjalnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Odbywa się m.in. zwiększona częstotliwość kontrolowania oraz czyszczenia strefy gastronomicznej oraz miejsc sprzyjających rozwojowi i przenoszeniu się bakterii takich jak poręcze na schodach (również ruchomych), klamki, przyciski, toalety czy sanitariaty.

Jesteśmy w stałym kontakcie z najemcami NoVa Park i na bieżąco informujemy ich o podejmowanych przez nas działaniach, a także nowych ograniczeniach i zaleceniach rządowych. Obecna sytuacja jest na tyle dynamiczna, że analizujemy różne scenariusze przyszłości i przygotowujemy się na każdą ewentualność.

Jestem przekonana, że obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie pozostanie bez wpływu – w mniejszym lub większym stopniu – na wszystkie branże naszej gospodarki, w tym również na rynek nieruchomości komercyjnych. Przewiduję, że obecna sytuacja doprowadzi do głębokich zmian strukturalnych w branży retail, popyt na nieruchomości handlowe ucierpi z powodu spadku dochodów z czynszów. Najtrudniejszym okresem może być drugi kwartał tego roku, kiedy zobaczymy rzeczywisty wpływ koronawirusa na naszą gospodarkę. Zakładając, że uda się opanować epidemię do czerwca tego roku, możemy spodziewać się odbicia najwcześniej w drugiej połowie 2020 roku.

Polski sektor nieruchomości komercyjnych odpowiada za 12% polskiego PKB i był dotąd stabilnym źródłem wpływów budżetowych państwa oraz lokalnych samorządów. Mimo to, w uchwalonych zapisach Tarczy Antykryzysowej rząd polski nie uwzględnił kluczowego uczestnika rynku – właścicieli centrów handlowych, dbając jedynie o interesy najemców poprzez zwolnienie ich z obowiązku zapłaty czynszu.

W obecnej sytuacji kluczowe jest wsparcie przez rząd wszystkich stron – zarówno najemców, jak i wynajmujących, ponieważ wszystkie te podmioty oraz ich kondycja biznesowa są od siebie wzajemnie zależne. Galerie handlowe mają stałe koszty utrzymania obiektu, a w wielu przypadkach także kredyty bankowe do spłacenia, z których została sfinansowana budowa galerii. Jestem zdania, że nawet przejściowa utrata przychodu z części czynszów może spowodować, że niektóre z obiektów handlowych utracą płynność, przestaną spłacać swoje zobowiązania, a to może doprowadzić do najgorszego – upadłości centrów handlowych. Nikt nie wie, jak dalej będzie się rozwijać pandemia, ani jaka będzie ostateczna liczba ofiar ludzkich i gospodarczych. Na pewno pandemia spowoduje globalną recesję na skalę, jakiej nie znamy i będzie miała ogromny wpływ na kulturę i gospodarkę całego świata.

W tej chwili (kwiecień 2020, przyp.red.) zamknięcie większości sklepów w centrach handlowych powoduje, że następuje cyfryzacja biznesów. W ostatnich tygodniach obserwujemy, że coraz więcej firm przeniosło swoją sprzedaż do internetu. Wydaje mi się jednak, że w dłuższej perspektywie handel w centrach handlowych powinien wrócić do poziomu sprzedaży sprzed pandemii. Czas pokaże jednak, jak długo będzie powracać.

Już teraz pandemia zmusiła nas wszystkich do zwolnienia tempa życia, a ludzie zaczynają doceniać tak z pozoru prozaiczne aspekty życia jak możliwość podróżowania czy spotykania się z przyjaciółmi. Na pewno zyska też środowisko naturalne. Już kilka tygodni temu w Chinach zaobserwowano, że jakość powietrza na terenach objętych epidemią znacznie się poprawiła.

 


Zobacz więcej komentarzy w Magazynie Galerie Handlowe

Źródło: NoVa Park

Fotografia: NoVa Park

Data publikacji: 4 czerwca 2020