Dziś wyzwaniem jest przetrwanie

Koronawirus – Magazyn Galerie Handlowe 03-2020

Decyzje o pracy zdalnej naszych biur centralnych zostały podjęte już po ogłoszeniu pierwszych przypadków zachorowań w Polsce. Aktualnie (na dzień 30-04-2020 r. – przyp.red) w przemyskiej centrali rotacyjnie pracuje 5-6 osób, które zapewniają back office dla wszystkich pracujących z domu – podsumowuje dla Magazynu Galerie Handlowe – Artur Kazienko, Prezes i Właściciel Kazar Group

Sklep internetowy jest w tej chwili obsługiwany przez dwa zespoły pracujące rotacyjnie z półgodzinną przerwą na dokładną dezynfekcję pomiędzy zmianami. Wszystkie salony oczywiście zgodnie z rozporządzeniem zostały zamknięte i nie prowadzą działalności handlowej. To dla całej organizacji trudna sytuacja, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, firma praktycznie z dnia na dzień stanęła w obliczu katastrofy. Dziś trzeba stanowczo podkreślić, że naszym priorytetem są miejsca pracy, o które walczymy. Dziś nie rozmawiamy o zysku, który jest gwarantem rozwoju przedsiębiorstwa, dziś wyzwaniem jest przetrwanie. Nasza walka nie skończy się z dniem zniesienia izolacji. Nie wrócimy do naszych miejsc pracy, jakby nic się nie wydarzyło. Walka będzie trwać przez kolejne miesiące a nawet lata. Naszą strategię na najbliższe miesiące opieramy na raporcie PwC, który przewiduje 3 różne scenariusze wpływu pandemii na polskich przedsiębiorców, luka finansowa w branży, którą oszacowano, sięga nawet 32 mld zł braków w najgorszym scenariuszu. Trzeba jednak zauważyć, że najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada jedynie spadek przychodów o 30% LFL w pierwszym miesiącu po izolacji. W mojej ocenie jest to zbyt optymistyczne założenie, bliżej mi do 50% lub nawet 70% spadku przychodów LFL. Kolejną kluczową sprawą, która przesądzi o losie setek polskich firm są ustawowe regulacje a właściwie ich brak, dotyczące umów pomiędzy najemcami i wynajmującymi po okresie otwarcia centrów handlowych. Niestety na dzień dzisiejszy spełnia się jeden z czarnych scenariuszy, w którym firmy będą zmuszone wypowiadać umowy najmu. ZPPHiU, który powołaliśmy by ratować setki tysięcy miejsc pracy, dziś zrzeszający ponad 200 firm wypracował rozwiązania kompromisowe. Postulowaliśmy o solidarne podejście do ponoszenia kosztów w dobie trwającej pandemii, niestety nadal nasze postulaty pozostają bez odpowiedzi. Firmy bez przyjęcia tych rozwiązań nie będą miały najmniejszych szans na przetrwanie, przy tak wysokich czynszach, mając perspektywę spadku obrotów w najgorszym scenariuszu o 70%. To może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny dla całego polskiego retailu.

Najlepiej perspektywy, które czekają branże opisuje wspomniany wyżej raport PwC. Pokazuje on 3 możliwe scenariusze wpływu pandemii na sektor retail. Luka w branży może sięgać od 11 mld zł, aż do nawet 32 mld zł braków w najgorszym scenariuszu. Branżę zatem czeka gigantyczna recesja. Warto zauważyć, że około 50 mld złotych to przychody polskich przedsiębiorstw z sektora mody, a 81% odwiedzin w centrach handlowych to głównie zakupy odzieży, obuwia i dodatków. Firmy retailowe wydają 6,1 mld zł na najem powierzchni handlowych. Szacujemy spadki przychodów LFL sięgające nawet 70%. Nasz scenariusz zakłada, że w grudniu przychody LFL spadną o 30% i od tego miesiąca zakładamy stopniową poprawę wyników, tak by w perspektywie 3-5 lat wrócić do poziomu przychodów realizowanych w 2019 roku. Ograniczeni przychodowo, nie będziemy mogli zatem działać w dotychczasowej skali.

Przedstawiona pomoc w ramach Tarczy antykryzysowej w teorii wygląda dobrze, zwłaszcza wsparcie, które firmy mogą uzyskać z Polskiego Funduszu Rozwoju. Nasz wniosek złożyliśmy w dniu ogłoszenia wsparcia w ramach tarczy finansowej. Reagujemy tak szybko jak to możliwe. Teraz czekamy na rzeczywiste wsparcie, które jest niezbędne do przetrwania.

 

 


Zobacz wypowiedź także w Magazynie Galerie Handlowe

 

Źródło: Kazar Group

Fotografia: Kazar Group

Data publikacji: 21 maja 2020