Forum Gliwice: Centra handlowe to jedne z najbezpieczniejszych obiektów typu publicznego

Powszechnie uważa się, i jest to zgodne z wiedzą płynącą m.in. z branżowych analiz, że centra handlowe to jedne z najbezpieczniejszych, dla osób przebywających w nich, obiektów typu publicznego – mówi dla Magazynu Galerie Handlowe Patrycja Duczmal, Dyrektor CH FORUM Gliwice, z ramienia MVGM Property Management Poland.


Patrycja Duczmal, Forum Gliwice: Centra handlowe są na bieżąco patrolowane i monitorowane, a obraz z monitoringu jest rejestrowany, co umożliwia wykorzystanie zapisu w spornych sprawach. Mówiąc o bezpieczeństwie, współcześnie trzeba brać pod uwagę również jego aspekt sanitarno-epidemiczny. Także pod tym względem centra handlowe spełniają wszystkie obowiązujące wymogi, a często – tak, jak ma to miejsce w CH FORUM, wprowadzają dodatkowe środki ostrożności.

Wyraźny jest trend zaawansowania technicznego systemów bezpieczeństwa. Obecnie zdolności analityki systemów są bardzo duże, a to z kolei pozwala na pewną redukcję personelu ochrony fizycznej. Niewątpliwie nowoczesne rozwiązania znacząco i korzystnie wpływają na bezpieczeństwo w obiektach handlowych.

Zastosowanie sztucznej inteligencji (analityki CCTV) pozwala otrzymać szybką informację o zaistniałym problemie. System CCTV (Telewizja przemysłowa) samoczynnie analizuje obraz, informując operatora o zdarzeniach takich jak: grupowanie się osób, obecność osób bez masek ochronnych czy z podwyższoną temperaturą – to oczywiście w kontekście sanitarnym.

Rozwiązania, które stosujemy w CH FORUM to m.in. zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS – building management system) oraz patrolowanie przestrzeni centrum. Widzimy ogromne korzyści, jakie daje współczesna technologia, dlatego aktualnie wymieniamy system CCTV na nowoczesny – cyfrowy, co pozwoli nam skorzystać z zaawansowanej analityki obrazu. W kontekście działań COVID-19 testowaliśmy automatyczny pomiar temperatury pracowników serwisów.

Warto dodać, że dobre praktyki na rzecz bezpieczeństwa klientów to czasem też proste pomysły. Na przykład opaski-niezgubki, które rodzice zakładają swoim dzieciom na czas pobytu w centrum. Przykładamy również dużą wagę do informacji, gdyż pozwala to uniknąć niepotrzebnych niebezpieczeństw. Komunikaty emitujemy za pośrednictwem radiowęzła oraz umieszczamy na pasażu i w miejscach wspólnych.


Fotografia-portretowa-dla-biznesu-Impatientstudio.pl_-1-1024x533-1

Źródło: CH Forum Gliwice

Fotografia: CH Forum Gliwice

Data publikacji: 28 kwietnia 2021