Grupa PSB Handel S.A: Jesteśmy blisko naszych klientów

Grupa PSB działa od ćwierć wieku budując sieć hurtowni oferujących materiały budowlane oraz markety dom i ogród w Polsce. O aktualnej pozycji rynkowej marki oraz działaniach, jakie miały miejsce w 2022 roku rozmawiamy z Anną Kaminską, Członkiem Zarządu Grupy PSB Handel S.A. oraz Beatą Pisarczyk, Dyrektor ds. Rozwoju Grupy PSB Handel S.A.


Co dziś wyróżnia Państwa markę na tle lokalnej konkurencji?

AK: Grupa PSB działa na rynku od 25 lat, jest największą i najszybciej rozwijającą się siecią hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów dom i ogród w Polsce. Markety PSB Mrówka to bardzo nowoczesne placówki handlowe o zróżnicowanej powierzchni, adekwatnej do wielkości miejscowości w której jest zlokalizowana. Wyróżnia nas szeroki asortyment i dostępność wysokiej jakości produktów niezbędnych do remontów oraz utrzymania gospodarstw domowych. Jesteśmy blisko naszych klientów – sklepy Mrówka zlokalizowane są w miejscowościach powiatowych i gminnych. Oferujemy profesjonalne doradztwo, inspiracje oraz konkurencyjne ceny.

W jaki sposób jesteście Państwo odpowiedzialni społecznie?

BP: Sklepy sieci PSB Mrówka działają na lokalnym rynku i prowadzą szereg działań odpowiedzialnych społecznie, m.in.:

  • Wiosną organizowana jest akcja „Wiosna z Mrówką”, podczas której pracownicy naszych sklepów wraz nauczycielami organizują sadzenie krzewów, kwiatów wokół szkół czy przedszkoli.
  • Jesienią prowadzona jest akcja edukacyjna „Bezpieczna droga do szkoły”. Wspólnie z funkcjonariuszami Policji nasze sklepy organizują spotkania dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas, podczas których edukują jak bezpiecznie poruszać się po drogach, rozdają opaski i kamizelki odblaskowe.
  • Organizowane są akcje „Dokarmiania ptaków”.
  • Wiele placówek naszej sieci akceptuje kartę dużej rodziny.
  • Wspomagamy akcję „Szlachetna paczka”.
  • Organizowane były zbiórki rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.

Sklepy naszej sieci biorą udział w wielu innych akcjach lokalnych np. wspomagają akcję krwiodawstwa, organizują licytacje czy zbiórki na pomoc w leczeniu.

Jakie doświadczenia zakupowe oferuje Państwa marka?

AK: Spółka Grupy PSB od lat ma największą w skali kraju ofertę asortymentową – do dyspozycji partnerów sieci oddajemy ok. pół miliona pozycji towarowych pochodzących od nie¬mal 500 dostawców, którzy są liderami w swoich branżach. Oferta ta stanowi pełne spektrum wystarczające do zaopatrzenia dowolnej inwe¬stycji budowlanej, a także obejmuje wszystko, co niezbędne jest do utrzymania domów i ogrodów. W składach i centrach budownictwa Profi doradzamy jak dobrze budować dom – to inwestycja życia i każda pomyłka może być bardzo kosztowna. Liczą się tu aspekty ekonomiczne, ale także związane z przyszłym użytkowaniem obiektu – komfortem, bezpieczeństwem, zużyciem energii, wpływem na środowisko. Pracownicy marketów Mrówka inspirują do wyboru ciekawych i najnowszych aranżacji wykończeniowych i ogrodowych. Zawsze podkreślają cechy użytkowe i funkcjonalne danego wyrobu.

Jakie atrakcje przygotowaliście Państwo dla klientów w okresie świątecznym?

BP: Przygotowaliśmy dla klientów na okres świąteczny różne atrakcje. W naszych sklepach pojawiło się wiele świątecznych inspiracji oraz gotowych pomysłów jak przygotować dom do świąt. Wprowadziliśmy bony podarunkowe dla klientów – jeśli klient nie miał pomysłu na prezent dla najbliższych, mógł kupić u nas bon podarunkowy, do wykorzystania w danym sklepie Mrówka. Pomiędzy świętami a Nowym Rokiem, klienci naszych sklepów mogli skorzystać z opcji zakupu świątecznego asortymentu w obniżonej cenie.

Jakiego typu inicjatywy proekologiczne są lub były w tym roku realizowane?

BP: Montowane są na parkingach naszych sklepów stacje ładowania do samochodów elektrycznych. Niektóre sklepy mają zamontowane panele fotowoltaiczne. Oraz prowadzone są akcje proekologiczne, jak np. „Wiosna z Mrówką”, „Dokarmianie ptaków”.

Jakie działania i zmiany szykowane są w 2023 roku?

AK: Pod koniec 2022 r. została opracowana nowa strategia spółki na lata 2023-2025. Wszystkie prace związane z wdrożeniem założeń nowej strategii są już prowadzone i są one na różnych etapach. Zarząd uczestniczy w negocjacjach nowych warunków handlowych. Szeregi centrali zasilili profesjonalni managerowie regionów, a bieżącą współpracę z dostawcami i partnerami będą prowadzić category managerowie. Na szeroką skalę dokonujemy rozwoju integracji systemów placówek PSB i działań związanych z elektronicznym obiegiem dokumentów. Jesteśmy w trakcie procesu wyboru nowej agencji reklamowej oraz zaawansowanych prac nad nowym programem lojalnościowym. Wprowadzamy nowy program motywacyjny dla pracowników zależny od wyników firmy oraz poszczególnych działów. Intensywnie pracujemy nad obniżeniem kosztów. To w efekcie ma uczynić nas jeszcze bardziej konkurencyjnymi na rynku. Podniesiemy elastyczność oferty asortymentowej adekwatnie do zmieniających się potrzeb lokalnych społeczności. Już dawno dostrzegliśmy różnice regionalne – to co podoba się na południu kraju wcale nie musi być, i często nie jest, trendy na północy.

100% komercjalizacja i rosnąca frekwencja – jak obecnie zarządzać obiektem, aby osiągnąć ten cel?

BP: W naszych sklepach od lat pracujemy w oparciu o przygotowane budżety na dany rok, staramy się je tak opracować aby zoptymalizować koszty. Kierownicy oraz pracownicy mają określone zadania do wykonania, polegające miedzy innymi na pracy z magazynem i uwolnieniu zamrożonych pieniędzy z zapasów. Analizujemy zachowania klientów, którzy robią zakupy w naszej sieci i podejmujemy działania dla ulepszenia naszej obsługi i usług. Wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, aby klienci mogli w szybszy i łatwiejszy sposób zrobić zakupy np. kasy samoobsługowe, fakturomaty.

Dziękujemy Paniom za rozmowę.
Dziękujemy.

Źródło: Grupa PSB Handel S.A.

Fotografia: Grupa PSB Handel S.A.

Data publikacji: 13 marca 2023