Alternatywą dla zakazu handlu mogą stać się autonomiczne sklepy

Podsumowanie roku w branży RETAIL – Magazyn Galerie Handlowe 02/2020

Nie ulega wątpliwości, że zakaz wpłynął na rynek nieruchomości handlowych i sieci, które z tym rynkiem są związane, czyli restauracje i kawiarnie w centrach handlowych – podkreśla dla Magazynu Galerie Handlowe – Marcin Pabijanek, założyciel i CEO platformy social.estate

Tracą przede wszystkim mali i średni najemcy, ponieważ umowy najmu, zarówno już obowiązujące, jak i te nowe, zawiera się z reguły na okres 5 lub 10 lat. A zyski są coraz niższe, bo niedziele stanowiły dość istotną część przychodu każdego średniego najemcy. Tracą średnie i małe centra handlowe, którym spadają obroty i liczba gości. Duże galerie handlowe radzą sobie lepiej, ponieważ zazwyczaj mają mocno rozwiniętą część gastronomiczną i rozrywkową, z kinami oraz salami zabaw dla dzieci, więc nawet w niehandlowe niedziele mają spore obroty. Zmiana przepisów wpłynęła też na przyzwyczajenia zakupowe klientów. Liczne badania potwierdzają, że od momentu wprowadzenia zakazu Polacy kupują więcej w soboty, na zapas. Zaletą są specjalne promocje, wadą ogromne kolejki przy kasach.

Rok 2020 przyniesie nie tylko domknięcie zakazu (co wyjaśni sytuację na rynku – wyraźnie zarysuje podział na zamknięte w niedziele duże sklepy i otwarte mniejsze powierzchniowo placówki oraz sklepy przy stacjach paliw), ale także uszczelnienie przepisów. Tymczasem, jak wykazało badanie przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych na zlecenie portalu money.pl, polscy konsumenci nie chcą ani zamykania w niedziele sklepów, które obecnie funkcjonują jako placówki pocztowe, ani rozszerzenia zakazu handlu. 55 proc. ankietowanych deklaruje, aby utrzymać obecny stan rzeczy, 47 proc. jest przeciwna jakimkolwiek zmianom.

Analitycy rynku nieruchomości handlowych przewidują, że sklepy autonomiczne potrzebują jeszcze kilku lat, żeby stanąć w szranki z zakupami online i w tradycyjnych sklepach.

Alternatywą dla zakazu handlu mogą stać się autonomiczne sklepy – bez stacjonarnych pracowników. Na początku lutego przy al. 29 Listopada w Krakowie stanął pierwszy samoobsługowy sklep Lewiatan. Wygląda jak wielki automat vendingowy, umożliwia samodzielne robienie zakupów przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. To przyszłość handlu. Analitycy rynku nieruchomości handlowych przewidują, że sklepy autonomiczne potrzebują jeszcze kilku lat, żeby stanąć w szranki z zakupami online i w tradycyjnych sklepach.

Należy też pamiętać, że ograniczenie handlu w niedziele przyczyniło się do zwiększenia popularności zakupów w sieci. Polacy chcą kupować, a ponieważ sklepy są zamknięte, kupują w Internecie i będą tam kupować więcej. Rozwijają się więc e-commerce i omnichannel commerce, co analitycy przewidzieli kilka lat temu. Zakupy w kanałach online robi już ponad połowa Polek w różnym wieku i niemal 40 proc. mężczyzn.

Źródło: Magazyn Galerie Handlowe

Fotografia: Petram House

Data publikacji: 20 kwietnia 2020