NoVa Park: Możemy zaobserwować większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii

Obecna sytuacja związana z kryzysem energetycznym zwiastuje, że sektor handlowy i branża nieruchomości handlowych będą musiały zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Przedsiębiorstwa obawiają się, że stabilny dostęp do energii i paliw może być w najbliższych miesiącach zachwiany, a te obawy związane z bezpieczeństwem energetycznym mogą przełożyć się na zmiany w strategiach rozwoju firm – zauważa Anna Szcześniak Starsza Specjalistka. ds. Marketingu NoVa Park.


Trudna sytuacja energetyczna, a co za tym idzie wyższe ceny paliw i energii, powodują, że firmy zmagają się z wyższymi kosztami działalności. Branża handlowa stara się dostosować do obecnej sytuacji poprzez m.in. poszukiwanie tańszych dostawców lub materiałów czy inwestowanie w rozwiązania obniżające koszty energii – możemy zaobserwować większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Kryzys energetyczny może stać się bodźcem do przyspieszenia transformacji energetycznej i biznesowej, co jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju i kryteriami ESG.

Poziom inflacji w Polsce już jakiś czas temu wymknął się spod kontroli i jest obecnie najwyższy od 26 lat. Pomimo wcześniejszych analiz, wydaje się, że jeszcze nie osiągnęliśmy szczytu inflacyjnego, ceny nadal rosną. Działania rządu są opóźnione i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Rząd oraz Rada Polityki Pieniężnej dysponują odpowiednimi narzędziami, które są w stanie pomóc nadzorować obecną sytuacją i skutecznie walczyć ze zjawiskiem dynamicznie rosnących cen. Na początku 2023 roku poziom inflacji będzie uzależniony od tego, jakie decyzje zostaną podjęte w kwestii podwyżek taryf za energię elektryczną, gaz i ciepło oraz przedłużenia obowiązywania Tarcz Antyinflacyjnych.

Istotne jest dla nas podjęcie działań mających na celu osiągnięcie oszczędności z tytułu utrzymania części wspólnych obiektu, szczególnie w zakresie oświetlenia, ciepła i utrzymania czystości, uwzględniając oczywiście panujące warunki pogodowe. Na ten moment stosujemy m.in. ograniczenie oświetlenia elewacji zewnętrznej, a na korytarzach i klatkach schodowych zamontowano czujki ruchu. Tegoroczne dekoracje świąteczne będą zamontowane w ograniczonym zakresie, a iluminacje świetlne będą zapalane w wybranych godzinach. Mamy nadzieję, że podjęte działania oszczędnościowe przełożą się na realną szansę zmniejszenia zużycia energii i utrzymanie kosztów na minimalnym poziomie, a od strony technicznej zagwarantują bezpieczeństwo eksploatacji nieruchomości. Szukamy i analizujemy kolejne rozwiązania, mogące przyczynić się do minimalizowania zużycia energii m.in. inwestowanie w odnawialne źródła energii.


Zdjęcia centrów handlowych i sklepów – zobacz!

Źródło: NoVa Park

Fotografia: NoVa Park

Data publikacji: 30 stycznia 2023