Jarosław Wasiłek - CD Locum

Obiekty projektowane i eksploatowane z uwzględnieniem ESG będą się szybciej i lepiej wynajmować

W sektorze handlu i nieruchomości handlowych, ESG staje się coraz ważniejsze, ponieważ zarówno konsumenci jak i inwestorzy zaczynają być bardziej świadomi i zainteresowani zrównoważonym i odpowiedzialnym działaniem przedsiębiorstw. Zapytaliśmy Jarosława Wasiłka, Dyrektora Działu Komercjalizacji w CD Locum o to, w jaki sposób ESG jest rozumiane dzisiaj w branży handlu i nieruchomościach handlowych?


Naszym zdaniem, obiekty, które są projektowane i eksploatowane z uwzględnieniem strategii zrównoważonego rozwoju będą się szybciej i lepiej wynajmować. Najemcy coraz częściej pytają nas o rozwiązania i pomysły w zakresie ESG zastosowane w naszych obiektach, są także skłonni zapłacić wyższy czynsz albo podpisać umowę na dłuższy okres. Podobnie w kwestii banków – te znacznie chętniej finansują projekty zrównoważone. Aż w końcu klienci – coraz więcej z nich jest w stanie dopłacić do produktu, który wyprodukowano w sposób etyczny dla środowiska, w DNA marki i jej idee coraz częściej stawiane są na równi z ceną. Prognozujemy, że uwzględnianie czynników ESG w niedalekiej przyszłości stanie się standardem rynkowym, a firmy wdrażające strategie zrównoważonego rozwoju zyskają na konkurencyjności w wymiarze długoterminowym.

Jako rodzinna firma z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych, z dużą uwagą podchodzimy do kwestii związanych z wpływem naszego biznesu na środowisko. Na terenie naszych obiektów dostępne są m.in. wiaty fotowoltaiczne, stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych, bezbiletowe systemy parkingowe, parkingi dla rowerów i hulajnóg, instalacje do odzysku wody deszczowej do podlewania zieleni przy obiektach. Nowością są także tekturowe karty podarunkowe w każdym z obiektów oraz ule na dachu Galerii Trzy Korony. Rozwiązania te interesują nas nie tylko w kontekście koniecznej dziś ekologii, ale i realnych oszczędności. Nasze obiekty to także środowisko przyjazne odwiedzającym (w tym również zwierzętom) – z rozbudowanymi strefami wypoczynku, pokojami rodzinnymi, Cichymi Godzinami dla osób w spektrum autyzmu a także miejscami rekreacji, w których podejmowane są liczne inicjatywy z udziałem lokalnych społeczności. W skali każdego roku, angażujemy się w kilkadziesiąt inicjatyw społecznych – zarówno pod kątem finansowym, jak i wykorzystując naszą przestrzeń, media i obszar oddziaływania.


Sesje FOTO centrów handlowych i sklepów – zobacz zdjęcia!

Źródło: CD Locum

Fotografia: CD Locum

Data publikacji: 5 października 2023