Wojciech Tulwin-Recman

Recman: Nie powinniśmy zapominać o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych

Współczesny klient to osoba niezwykle wymagająca i coraz bardziej świadoma swoich potrzeb. Poszukuje destynacji zakupowych, które zapewnią mu kompleksową i nowoczesną obsługę. Jak podkreśla Wojciech Tulwin, Dyrektor ds. Marketingu i PR marki Recman: nowoczesne rozwiązania często zachęcają klientów do skorzystania z oferty i mogą ułatwiać zakupy, dlatego powinniśmy być na bieżąco z aktualnymi rozwiązaniami technologicznymi.


W jaki sposób odpowiednie projektowanie i aranżowanie przestrzeni handlowych może wpływać na doświadczenie zakupowe klientów?

Na doświadczenie zakupowe klientów oraz finalną decyzję wpływa nie tylko produkt czy jego cena, ale również jego ekspozycja i odpowiednia aranżacja przestrzeni handlowej – charakterystyczna dla danej marki. Pierwszym punktem styku klienta z marką w przestrzeni handlowej jest najczęściej witryna. Dlatego niezwykle istotne jest, aby potrafiła przyciągać wzrok klienta i zachęcić go do wejścia do sklepu.

Zarówno wewnątrz salonu, jak i na witrynie kluczowa jest odpowiednia ekspozycja produktów. W branży fashion nadal istotną rolę odgrywają manekiny, które powinny prezentować odzież i dodatki w taki sposób, aby klient chciał prezentować się w taki sposób jak manekin na witrynie. Ważne jest to, aby komunikacja na ekranie lub innym nośniku była spójna z ekspozycją produktów. Wewnątrz sklepu układ mebli oraz ekspozycja produktów powinny umożliwiać swobodne przemieszczanie się po salonie oraz dostęp do produktu.

Jako obowiązkową pozycję w budowaniu doświadczeń zakupowych traktujemy rozwiązania audio- i aromamarketingu. Odpowiednio skomponowana playlista wpływa pozytywnie na emocje klientów, zapewnia komfort zakupów i powoduje, że spędzają w salonach więcej czasu. Na zmysł węchu oddziałuje zapach, który z biegiem czasu jest utożsamiany z daną marką. Rozwiązania audio i aroma wpływają podświadomie na zachowanie klientów i budują wizerunek marki.

Ważną rolę w przestrzeni handlowej odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie, który tworzy atmosferę, zachęcając do wejścia. Co więcej, umiejętnie dobrane oświetlenie dla danej branży doskonale podkreśla walory produktu.

Czy współczesne sklepy i obiekty handlowe muszą być bardzo nowoczesne pod względem architektonicznym i technologicznym, aby zwrócić uwagę klienta, czy też mogą być równie skuteczne, jeśli są bardziej tradycyjne w swoim wyglądzie? Jakie są dzisiejsze oczekiwania klientów w tym aspekcie i co wynika z Państwa obserwacji?

W obecnych czasach aranżując przestrzeń handlową nie powinniśmy zapominać o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, które często przyciągają uwagę klientów, a mogą również przyspieszać i ułatwiać zakupy. Kluczowa jest spójność komunikacji w różnych kanałach, a co za tym idzie budowanie spójnych doświadczeń zakupów zarówno w kanałach online, jak i offline.

Jednym z przykładów nowoczesnych rozwiązań, które mieliśmy okazje testować, są wirtualne przymierzalnie w salonach stacjonarnych. Tzw. inteligentne lustro wspiera doradcę w procesie obsługi i ułatwia zakupy. Umożliwia zeskanowanie produktu i sprawdzenie jego dostępności, wezwanie doradcy, którego wspiera również przy skompletowaniu stylizacji oraz przekazaniu informacji o aktualnych promocjach.

Wiele z tego typu rozwiązań jest nadal w fazie testowej. Zastosowanie nowoczesnej technologii w obiektach handlowych powinno być wcześniej przeanalizowane – m.in. ze względu na grupę docelową, abyśmy mogli stwierdzić, czy warto inwestować określone środki i jakie to będzie miało przełożenie na decyzję zakupową naszego klienta.

Nowoczesne rozwiązania często zachęcają klientów do skorzystania z oferty i mogą ułatwiać zakupy, dlatego powinniśmy być na bieżąco z aktualnymi rozwiązaniami technologicznymi. Nie możemy jednak zapominać, że kluczowy jest produkt, jego jakość oraz dostępność, a także profesjonalna obsługa klienta, która szczególnie w przypadku naszej branży ma bardzo duże znaczenie.

W jaki sposób nowoczesne rozwiązania technologiczne, budują zaangażowanie konsumentów podczas zakupów?

Wykorzystanie nowych technologii pozwala na precyzyjną i regularną komunikację marki z klientem na wielu płaszczyznach. Co więcej, bazując na historii zakupowej oraz preferencjach możemy indywidualnie dostosowywać ofertę dla danego klienta, który oglądając produkty odpowiadające jego potrzebom bardziej angażuje się w proces zakupowy. Dobrze zarządzane programy lojalnościowe pozwalają budować długotrwałe relacje z klientami oraz motywować ich do regularnego korzystania z oferty ulubionej marki.

Czy aspekty takie jak np. sklepy bez kasjerów, automatyczne systemy zbierania zamówień, personalizacja i sugerowanie oferty są przyszłością handlu i mogą znacząco wpłynąć na decyzje konsumentów o zakupie w danym miejscu?

Odpowiadając na to pytanie warto podkreślić, że wiele zależy od danej branży. Dla przykładu: w sieciach spożywczych klienci coraz bardziej cenią sobie wygodę i szybkość zakupów w kasach samoobsługowych. Natomiast w przypadku butikowych salonów w branży fashion kluczowe znaczenie ma indywidualna obsługa klienta, która w połączeniu z personalizacją oferty na podstawie danych o wcześniejszych zakupach lub preferencjach klienta pozwala bardzo trafnie dobrać produkty względem oczekiwań.
Podsumowując, warto być na bieżąco z aktualnymi rozwiązaniami i możliwościami technologicznymi, aby móc zweryfikować ich skuteczność w branży, w jakiej działamy.

Dziękujemy za Pana opinię.

Dziękuję.

Źródło: Recman

Fotografia: Recman

Data publikacji: 29 maja 2023