Paweł Rybak - Shoper

Shoper: Wzrośnie znaczenie Social Commerce i Eco-Friendly

Pandemia i przyspieszona digitalizacja zmieniły obraz konsumenta oraz e-handlu. Klienci coraz chętniej kupują przez internet dzisiaj także te produkty, które jeszcze kilka lat temu kupowano w kanale online z dużą ostrożnością – na przykład żywność i art. delikatesowe – podkreśla dla Magzynu Ecommerce Expert Paweł Rybak, Shoper Chief Commercial Officer


Paweł Rybak, Shoper: Z danych platformy sklepów internetowych Shoper wynika, że na koniec 2020 roku najbardziej dynamicznie rozwijającą się branżą wśród e-sklepów były właśnie Delikatesy, czyli sklepy oferujące artykuły spożywcze. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, ale także w trosce o własne i innych zdrowie, konsumenci ograniczyli swoje wizyty w sklepach do niezbędnego minimum i po zakupy udali się do sieci. Sprzedawcy musieli przez to szukać dodatkowych możliwości i w ten sposób wielu z nich przeszło do kanału online. Ci zaś, którzy już w nim byli, zadbali o ciekawą ofertę oraz wygodę zakupów – które dla dzisiejszych kupujących mają nie mniejsze znaczenie niż niska cena.

Znaczenie ceny jako najważniejszego kryterium podczas zakupów online będzie malało. Zmiana ta z kolei może przyczynić się do wzrostu znaczenia sklepów z własnymi markami, które na pierwszym miejscu stawiać będą wysokiej jakości obsługę klienta, jego lojalizację oraz stworzenie jak najlepszego doświadczenia zakupowego. Nowoczesny klient będzie oczekiwał wygody zakupów na każdym urządzeniu z dostępem do internetu – także z poziomu smartwatcha czy smart TV, wolności wyboru względem metody płatności i dostawy oraz profesjonalnej obsługi, która przejawiać się będzie nie tylko dobrym kontaktem ze sprzedającym, ale także dopracowanymi elementami UX na stronie sklepu oraz personalizacją oferty, choćby przez systemy rekomendacji produktowych, z których można już korzystać w sklepach internetowych Shoper.

Jak wskazują badania rynkowe, niemal 85% kupujących, nie zamierza zmniejszyć częstotliwości e-zakupów po zakończeniu pandemii. Co więcej, 10% zamierza znacznie ją zwiększać. Konsumenci deklarują również zwiększenie wydatków online, dlatego warto stawiać na budowę ciekawej oferty oraz jej personalizację. Na wykorzystywanie na stronie sklepu rekomendacji produktowych, które – tak jak w sklepach internetowych Shoper – pracują w oparciu o zaawansowane algorytmy oraz machine learning, a analiza odbywa się w czasie rzeczywistym i na podstawie tych informacji proponuje klientom najlepiej dopasowane produkty. Dobrze prowadzona obsługa klienta i kreowanie pozytywnych doświadczeń zakupowych przełożą się na wizerunek atrakcyjnej marki i sklepu, do którego klienci będą chcieli wracać i polecać go innym.

Z każdym rokiem rósł będzie udział kanału online w rynku sprzedaży detalicznej. Polska jest co prawda na dalekim miejscu w globalnym ujęciu pod względem udziału kupujących, ale daje to też duży potencjał zwiększenia dynamiki wzrostu rynku e-commerce. Aktywne korzystanie z internetu i adaptacja cyfrowa społeczeństwa w Polsce na pewno to przyspieszą. Pośród rozwiązań do prowadzenia sprzedaży online, systematycznie rosnąć będzie popularność modelu SaaS, którego największą przewagą jest kompleksowość oferty produktowej, brak konieczności posiadania własnych serwerów oraz gwarancja kompatybilności oferowanych usług dodatkowych w obrębie danego rozwiązania z główną platformą.

Wzrośnie znaczenie social commerce, czyli sprzedaży przez media społecznościowe, a także samej sprzedaży wielokanałowej. Zarówno sprzedawcy, jak i kupujący, większy nacisk będą kłaść na sprzedaż „eco-friendly”. Nie tylko w zakresie dostaw zdrowej żywności, ale eko-obsługi, przejawiającej się w doborze ekologicznych materiałów do pakowania i wysyłki towarów.

Źródło: Shoper

Fotografia: Shoper

Data publikacji: 13 stycznia 2022