Andrzej Jaworski Prezes VRG SA - magazyngalerie.pl

VRG S.A: Zwolnienie z czynszów i dopłaty do wynagrodzeń to minimum jakiego byśmy oczekiwali

Nieustanne zmiany i nowe decyzje związane z otwieraniem i zamykaniem centrów handlowych powodują komplikacje. Branża jest sfrustrowana – mówi dla Magazynu Galerie Handlowe Andrzej Jaworski, Prezes VRG S.A.


Andrzej Jaworski, VRG S.A: Myślę, że wspólnym mianownikiem przedsiębiorców jest dzisiaj niezrozumienie decyzji rządu. Widzimy wiele paradoksów: dlaczego sklepy odzieżowe są zamykane, a inne np. hipermarkety wielobranżowe sprzedające odzież, naczynia, obuwie oraz zabawki pozostają otwarte nie tylko w części spożywczej, ale też odzieżowej czy obuwniczej? W naszej ocenie przy aktualnym ruchu klientów i zachowaniu wysokiego reżimu sanitarnego poziom ryzyka na jaki wystawieni są zarówno nasi pracownicy, jak i osoby odwiedzające salony jest porównywalny z tym, jakie ponosimy wychodząc na ulicę. Ze względu na obawy o swoje zdrowie, do galerii handlowych przychodzi o połowę mniej klientów niż rok wcześniej. Tak mały ruch w połączeniu z restrykcyjnym podejściem do zaleceń epidemicznych oznacza, że zagrożenie dla klientów, jak i naszych pracowników jest minimalne.

Stoimy na stanowisku, że jako firma poradzimy sobie oczywiście z tą sytuacją, ale będzie to obciążone kosztami, które ponosi biznes i nasz zespół, nasi pracownicy. Dalsze zamknięcie sklepów w galeriach handlowych będzie miało bez wątpienia wpływ na wyniki finansowe wszystkich najemców. Zaskakiwanie nas takimi decyzjami powinno być połączone ze wsparciem rządowym dla handlu. Zwolnienie z czynszów i dopłaty do wynagrodzeń to minimum jakiego byśmy oczekiwali. A natychmiastowe wsparcie firm działających w handlu to priorytet. Tarcza 6.0 powinna zostać powiększona o pełne spektrum podmiotów działających w centrach handlowych.

Trudno jest mi wróżyć i snuć domysły jakie kroki podejmie rząd dalej, jednak patrząc na dotychczasowe decyzje można sądzić, że to jeszcze nie koniec zmian. Liczymy na to, że sklepy odzieżowe i jubilerskie w galeriach handlowych zostaną otwarte jak najszybciej, a nasi pracownicy wrócą do salonów. Tego dzisiaj potrzebuje cała branża handlowa.


Banner-sesja-fotograficzna-centrum-handlowego

Bazy danych RETAIL

Źródło: VRG S.A.

Fotografia: VRG S.A.

Data publikacji: 22 stycznia 2021