Magazyn Galerie Handlowe – lipiec-sierpień 2020
Pandemia ma znaczący wpływ na zmianę preferencji konsumentów. Głównym trendem jest wzrost zakupów online, których w czasie pandemii dokonało po raz pierwszy wielu nowych klientów. Można też zauważyć, że coraz częściej kupują również te osoby, które regularnie dokonywały zakupów przez Internet. Natomiast w punktach stacjonarnych obserwujemy szybki rozwój płatności bezgotówkowych – mówi dla Magazynu Galerie Handlowe Wojciech Tulwin, Dyrektor ds.Marketingu i PR marki Recman
Na skutek pandemii zdecydowanie zmienia się wrażliwość cenowa wśród konsumentów. Towarzyszący niepokój oraz ryzyko nawrotu wirusa, a także utrata pracy czy też obniżenie zarobków wśród części społeczeństwa, powoduje, że klienci oczekują od wielu marek wysokich rabatów i promocji, co negatywnie wpływa na marżę – szczególnie w branży fashion. Klienci będą koncentrować się na produktach pierwszej potrzeby.
Innym trendem będzie prawdopodobnie przestawienie się na lokalną konsumpcję, a co za tym idzie spadek atrakcyjności galerii handlowych – przede wszystkim przez strach przed możliwością zarażenia się wirusem w dużym skupisku osób. Wizyty w salonach będą na pewno krótsze, wcześniej zaplanowane i przemyślane, co negatywnie wpłynie na sprzedaż impulsową. Konsekwencją pandemii będzie wypracowanie nowych zwyczajów i nawyków, które zostaną z nami na dłużej, a być może zakorzenią się na stałe.
Dla wielu firm pandemia była impulsem do uruchomienia sprzedaży online lub wzrostu nakładów na ten kanał dystrybucji. Sprzedaż online w niektórych branżach znacząco zyskała względem offline w czasie koronawirusa.
Aby zachęcić klientów do powrotu, w salonach stacjonarnych powinniśmy zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wiele firm bardzo sprawnie dostosowało lokale do nowej rzeczywistości, zapewniając najwyższe standardy bezpieczeństwa pracownikom i klientom. Do salonów zostały szybko dostarczone niezbędne środki ochrony osobistej, w wśród obsługi zostały zaktualizowane standardy obsługi.
Kluczowe będzie również regularne przypominanie klientom wielu doświadczeń zakupowych, z którymi mieli do czynienia. Mimo spadku atrakcyjności galerii handlowych, klienci będą wybierać lokale przy ulicy, w mniejszych skupiskach, gdzie będą czuli się bardziej komfortowo. Dla wielu z nich robienie zakupów online jest mniej satysfakcjonujące w porównaniu do wizyty offline.
Planując wszelkie działania zależy nam na budowaniu długotrwałych relacji. Kluczowe jest utrzymanie stałego kontaktu z klientem oraz dbanie o wzajemną komunikację, w tym zachęcanie klientów do interakcji. Obecnie dla wielu osób bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa, dlatego w przejrzysty sposób warto komunikować to, co robimy w tym zakresie – zarówno na witrynie i w salonach, jak i komunikatach online.
W komunikacji nie koncentrujemy się wyłącznie na informowaniu o bieżącej ofercie, chętnie dzielimy się wiedzą na temat zasad ubioru i aktualnych trendów. Dzięki dwustronnej komunikacji możemy informować o bieżących działaniach, a jednocześnie zbierać informacje zwrotne na temat kolekcji, obsługi w salonach lub innych oczekiwań. W komunikacji należy wykorzystywać wszelkie kanały, jakimi dysponuje marka – zarówno media społecznościowe, program lojalnościowy czy przekaz bezpośredni w salonach.
Ze względu na restrykcje oraz wysokie obawy wśród społeczeństwa, atrakcyjność galerii handlowych drastycznie spadła. Wiele osób nie planuje odwiedzenia galerii jeszcze przez wiele miesięcy, a od momentu ich otwarcia widać wysokie spadki w stosunku do zeszłego roku.
Wpływ i skutki koronawirusa na handel będą odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy, a specjaliści przewidują, że sytuacja może wrócić do normy najszybciej w 2021 roku. Nie ulega wątpliwości, że konieczne jest wypracowanie długofalowej formuły współpracy między najemcą a wynajmującym. Jako najemca w wielu galeriach handlowych, wierzymy w partnerskie podejście ze strony wynajmujących i przygotowanie atrakcyjnych propozycji ze strony wszystkich galerii handlowych, w których zlokalizowane są salony marki. Wynajmujący nie mogą jednak zapominać o tym, że rzeczywistość po okresie pandemii jest zupełnie inna. W dwustronnych relacjach pozostają tutaj dwie opcje – porozumienie lub sąd.
Cieszy nas fakt, że kilku wynajmujących już przychyliło się do przedstawionej przez nas propozycji współpracy, dając nam realną szanse na przetrwanie tego okresu. Niepokoi nas jednak to, że wielu z wynajmujących odwleka propozycje spotkań, podczas których moglibyśmy przedyskutować wzajemne oczekiwania. W przypadku braku porozumienia i przedstawienia atrakcyjnych warunków, poważnie rozważamy odstąpienie od umowy.
Powrót do tego, jak wyglądał świat przed pandemią, będzie trwał bardzo długo. Zanim gospodarka podniesie się z kolan minie wiele miesięcy – tym bardziej, że na razie nie wiemy, kiedy zakończy się stan pandemii, a wielu ekspertów ostrzega przed nadmiernym rozluźnieniem i optymizmem. Część marek nie przetrwa tego kryzysu i zniknie z pasażów galerii handlowych. Część najemców może przenieść się do lokali zlokalizowanych przy ulicy, gdzie warunki są bardziej atrakcyjne i bezpieczniejsze oraz istnieje perspektywa prowadzenia biznesu w razie ponownego zamknięcia sprzedaży w centrach handlowych.
Galeria jako tętniące życiem miejsce spotkań, zakupów i rozrywki, stała się obecnie synonimem zagrożenia przez zarażeniem. Utrudnione jest również zachęcanie klientów do odwiedzin poprzez różnego rodzaju eventy, co powoduje, że część klientów może już bezpowrotnie zapomnieć o powrocie do galerii handlowych.
Zobacz komentarze w Magazynie Galerie Handlowe