Oświetlenie kluczowym elementem New Work

Odpowiednie warunki oświetleniowe w przestrzeni biurowej są głównym elementem wspierającym komfort pracy i wydajność pracowników. Innowacyjna koncepcja New Work zaproponowana przez TRILUX oferuje firmom i pracownikom dynamiczne aranżacje pomieszczeń tworząc jednocześnie przestrzeń dla nowego podejścia do komunikacji w codziennej pracy.


Nowości ciągną za sobą zmiany, a te wymagają elastycznej infrastruktury. Uniwersalny system oświetleniowy dla biur Yonos, w połączeniu z technologią ConVision stworzone są, aby dostosować się do potrzeb użytkowników oraz zapewnić optymalne warunki do codziennej pracy.

Światło odgrywa fundamentalną rolę w codziennym życiu człowieka. Ma wpływ na nasz poziom energii, nastrój, zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Badania naukowe potwierdzają związek natężenia i barwy światła z wydajnością pracowników. Temperatura barwowa dzieli się na ciepłą, neutralną oraz zimną. Odcienie ciepłe, imitujące wschód i zachód słońca wprowadzają w spokojny, przyjemny i relaksujący nastrój. Neutralna temperatura, nazywana również białą, wprawia nas w gotowość do naturalnej, popołudniowej aktywności. Barwa zimna również aktywizuje do działania, ale charakteryzuje się także właściwościami drażniącymi dla oczu i wywołującymi zmęczenie. Odpowiednia barwa światła ma pozytywny wpływ na samopoczucie, komfort psychiczny, wydajność poznawczą oraz poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Założenie New Work zawiera w swojej koncepcji stworzenie przestrzeni biurowych typu open space, kabiny telefoniczne, punkty spotkań, czy też alternatywne miejsca pracy, jak biura coworkingowe. W związku z dużą różnorodnością potrzeb i założeń, rozwiązania oświetleniowe powinny być uniwersalne, łatwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb, ale również powinny podkreślać podział na strefy i obszary pracy. Wysoka jakość światła i modułowy charakter systemu oświetleniowego Yonos w połączeniu z technologią ConVision, które oferuje firma TRILUX, ma kluczowe znaczenie dla powodzenia koncepcji New Work.

Yonos to uniwersalny i adaptacyjny system oświetleniowy stworzony dla przestrzeni biurowych. Wyróżnia się elastycznością i możliwością dostosowania do koncepcji pomieszczenia przez cały okres użytkowania. System ten łączy zalety szynoprzewodów oraz kanałów oświetleniowych. Jego podstawowym elementem jest stabilny profil aluminiowy ze zintegrowanym zasilaczem, który umożliwia montaż opraw, modułów funkcyjnych i dekoracyjnych. Ponadto, dzięki łącznikom L, T i X, pozwala na tworzenie złożonych struktur zarówno do nadbudowy, jak i podwieszania. Yonos posiada również szczególnie niski współczynnik olśnienia, co jest niezwykle ważne dla zapewnienia komfortu pracy przy komputerze.

Idealnym dopełnieniem systemu Yonos będzie technologia ConVision, również oferowana przez firmę TRILUX. Mikrostruktury na powierzchni soczewki ułożone zostały zgodnie z wzorcami zaczerpniętymi z natury, co zapewnia szczególnie spokojną emisję światła o zredukowanych kontrastach. Dzięki temu zakłócenia pochodzące ze źródła lub powierzchni wylotu światła zostają w dużym stopniu zredukowane, co wspiera percepcję wzrokową oraz orientację w pomieszczeniu. Technologia ta przystosowana jest do wytwarzania przyjemnego światła, ukierunkowanego w taki sposób, aby zarówno przestrzeń, jak i przedmioty były postrzegane plastycznie.

Systemy oświetleniowe TRILUX nie tylko doskonale współgrają z potrzebami człowieka, ale także cechują się wysoką efektywnością energetyczną. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii LED oraz inteligentnych systemów sterowania możliwe jest minimalizowanie zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz korzyści dla środowiska – mówi Tomasz Płuska, Architecture Development Manager w TRILUX

Jednym z najważniejszych aspektów światła jest zdolność do regulowania naszego zegara biologicznego. Przeciętny Polak w pracy spędza blisko czterdzieści godzin tygodniowo, dlatego tak bardzo istotne jest dostosowanie światła sztucznego w miejscu pracy w taki sposób, aby w miarę możliwości imitowało światło naturalne. Ponadto, w okresie jesienno-zimowym, gdy dni stają się krótsze i mniej słoneczne, odpowiednio dobrane światło we wnętrzach pomaga nam w uregulowaniu niedoborów światła naturalnego i tym samym we wspieraniu naszego cyklu dobowego.

Źródło:

Fotografia:

Data publikacji: 10 czerwca 2024