Neat Original to zegarki z duszą

Rozmawiamy z Piotrem Pociechą, CEO, właścicielem firmy i Jackiem Ciekotem, Brand Managerem, projektantem zegarków.

Neat Original to nie tylko piękne, eleganckie drewniane zegarki wyprodukowane w Polsce. To również wspaniała idea, zgodnie z którą marka stara się wywoływać myślenie i zachowania proekologiczne. Poprzez stosowanie drewna kieruje uwagę klientów w stronę dbałości o lasy, o środowisko, a każdy sprzedany zegarek to 3 nowe posadzone drzewa. O drewnie, ekologii i świadomości Polaków rozmawiamy z Piotrem Pociechą, CEO, właścicielem firmy i Jackiem Ciekotem, Brand Managerem, projektantem zegarków.

Co oznacza nazwa marki Neat Original i jaka jest geneza jej powstania?
Już w momencie powstania koncepcji wytwarzania zegarków z nietypowego materiału jakim jest w tej produkcji drewno, zdecydowaliśmy, aby nazwę marki powiązać z cechami nowego produktu. Ze względów marketingowych chcieliśmy również, aby była krótka, łatwa do zapamiętania przez Klientów. Wykorzystaliśmy angielski przymiotnik „neat”, który oznacza schludny, elegancki, porządny, staranny, dopracowany. Takie miały być i takie są nasze zegarki. To z jednej strony obietnica złożona Klientom, ale również zobowiązanie do stałej dbałości o najwyższą staranność w całym procesie wytwarzania zegarków. Od projektu po chwilę oddania wyrobu naszemu klientowi.

Założycieli marki wiąże pokrewieństwo.
Zgadza się, jesteśmy kuzynami. Obaj prowadziliśmy już wcześniej działalność gospodarczą. Mieliśmy indywidualne doświadczenia produkcyjne i handlowe. Postanowiliśmy połączyć siły. Podzieliliśmy obowiązki zgodnie z osobistymi zdolnościami i upodobaniami. Jeden z nas zajmuje się sprawami technicznymi, produkcyjnymi. Do drugiego należy promocja, reklama, sprzedaż zegarków.

Jak zatem w praktyce wygląda współpraca w rodzinnym biznesie?
Współpraca układa się nam bardzo dobrze. Łączy nas wielkie zaangażowanie w pracy i troska o najwyższą jakość naszych wyrobów. Duże znaczenie ma tradycyjnie dobra atmosfera w naszej rodzinie. Jesteśmy z sobą zżyci. W wielu kwestiach rozumiemy się bez zbędnych słów.

Które aspekty Panów pracy są najbardziej wymagające?
Wymienię tu etap prac koncepcyjnych nad nowymi wzorami zegarków. Wiąże się to z poprawianiem, dopracowywaniem projektu pod kątem wzornictwa, wyboru gatunku drewna i innych składników zegarka. Chcemy, aby każdy nowy wzór był perfekcyjny.

Państwa firma jest producentem zegarków z drewna, które w całości powstają w Polsce.
To prawda. Najważniejsze części zegarków wykonywane są w Polsce. Stworzyliśmy warunki do ich produkcji na najwyższym poziomie jakościowym. Korzystamy z wielkich zdolności i zaangażowania naszych pracowników. Mamy możliwość wnikliwej kontroli na miejscu, w swoim zakładzie.

Dlaczego zdecydowali się Panowie na tak specyficzny produkt?
Zegarkami wykonanymi z elementów drewnianych zajęliśmy się głównie z dwóch powodów. Lubimy piękne zegarki i lubimy wyroby z materiałów naturalnych. Drewno jest bardzo wdzięcznym tworzywem o ogromnych walorach estetycznych

Jak wygląda proces produkcji Państwa zegarków?
Przed wdrożeniem każdego wzoru tworzymy model zegarka w technice 3D. Na tym etapie możliwe jest wprowadzenie ewentualnych zmian i udoskonaleń. Z kawałków drewna wycinamy koperty zegarków. Obróbka końcowa odbywa się ręcznie. Kolejnym etapem jest impregnacja kopert przy użyciu naturalnych olejów i wosków. Proces ten trwa 21 dni. W międzyczasie wycinamy laserowo tarcze zegarkowe. Przystępujemy do złożenia zegarka, starannego zapakowanie we własne, drewniane pudełka i kierujemy finalny wyrób do sprzedaży.

Z jakiego drewna korzystacie Państwo w produkcji?
Podstawowe drewno to gatunki drzew egzotycznych o równie egzotycznych nazwach, takich jak: Amazaque, Padouk, Sapelli, orzech amerykański. Rodzime gatunki drewna stosowane w naszej produkcji to wiąz, klon, dąb. Drewno egzotyczne dociera do nas poprzez polskiego importera. Polskiego drewna dostarcza nam zaprzyjaźniony, lokalny tartak.

Nasze zegarki kierujemy do osób ceniących sobie ciekawe wzornictwo, oryginalne materiały, jakość wykonania, elegancję. Chcemy uświadamiać potencjalnym klientom możliwość sięgania do wyrobu z materiałów naturalnych.

Drewniany zegarek to produkt stosunkowo nowy. Do kogo jest kierowany?
Rzeczywiście, w porównaniu z zegarkami wykonanymi z metali zegarki z drewna mają krótką historię. Ten typ zegarków jest na naszym rynku nowością. Zwłaszcza zegarków produkowanych w Polsce. Nasze zegarki kierujemy do osób ceniących sobie ciekawe wzornictwo, oryginalne materiały, jakość wykonania, elegancję. Chcemy uświadamiać potencjalnym klientom możliwość sięgania do wyrobu z materiałów naturalnych.

Jak oceniają Panowie świadomość ekologiczną polskich konsumentów?
Naszą ofertą zegarków z drewna dajemy kupującym możliwość wspierania działań proekologicznych. Spoglądanie na zegarek z drewna na naszej ręce przyczynia się do tego, że nasza świadomość ekologiczna będzie się rozwijać.

Czy istnieje możliwość spersonalizowania Państwa produktu?
Tak, jak najbardziej. Jesteśmy gotowi wykonać zegarek według oczekiwań klienta. Taki wyrób będzie szczególnie cieszył właściciela. Będzie egzemplarzem jednostkowym, niepowtarzalnym. Dodatkowo oferujemy także usługę grawerowania. Na odwrocie koperty często dodajemy ważne dla klientów daty, imiona, cytaty itp. Zegarek zyskuje dodatkową wartość, często jest doskonałym pomysłem na prezent.

Jeden z fanów zaproponował na Państwa fanpage’u na Facebooku, aby zaprojektować zegarki z drewna kojarzonego z Polską (jabłoń, grusza, śliwa, orzech, lipa). Jak odnoszą się Państwo do tego typu pomysłów?
Cieszy nas aktywne zainteresowanie naszymi zegarkami. Chętnie analizujemy wszelkie pomysły od klientów i staramy się w miarę możliwości wprowadzać w życie. Jednak trzeba wiedzieć, że nie każdy gatunek drewna spełnia wymagania stawiane materiałom na budowę zegarka. Często właściwości mechaniczne drewna, takie jak miękkość, kruchość, łamliwość wykluczają je z zastosowania. Badaliśmy wiele gatunków drewna pochodzących z Polski i wytypowaliśmy jedynie klon, wiąz i dąb.

Na jakie kanały dystrybucji Państwo obecnie stawiają? Gdzie dostępne są zegarki Neat Original?
Na obecnym etapie sprzedaży koncentrujemy się na dystrybucji internetowej. Sprzedajemy w Polsce, ale także poza granicami np. we Francji, Hiszpanii, Portugali czy Rosji. Niezależnie dostarczamy nasze zegarki do wiodących sklepów jubilerskich w Polsce i rozbudowujemy sieć stacjonarną.

Wróćmy do ekologii, ponieważ Neat Original zapewnia, że na pierwszym miejscu stawia odpowiedzialność ekologiczną. W jaki sposób realizujecie Państwo tą ideę?
Naszą produkcją staramy się wywoływać myślenie i zachowania proekologiczne. Poprzez stosowanie drewna kierujemy uwagę klientów w stronę dbałości o lasy, o środowisko. Przyjęliśmy zasadę, że każdy sprzedany zegarek zobowiązuje nas do posadzenia 3 drzew. Mamy kontakt z pobliskim nadleśnictwem i sponsorujemy wysadzanie sadzonek. Właściwi ludzie wiedzą najlepiej kiedy i jak tą pracę wykonać.

Na polskim rynku istnieje kilka marek oferujących zegarki z drewna. Co wyróżnia Państwa produkt na tle konkurencji?
Przeważająca ilość zegarków, wykonanych z elementów drewnianych, pokazujących się na naszym rynku jest wykonywana zagranicą, a drewno stanowi tylko część wszystkich użytych materiałów do ich budowy. Zegarki te pochodzą z produkcji seryjnej co moim zdaniem obniża ich oryginalność. W nasze zegarki wkładamy pracę naszych rąk. Uważamy, że w ten sposób zyskują duszę.

Jakie są Państwa plany rozwoju na najbliższe miesiące?
Chcemy kreować nowe wzory zegarków. Skupimy się także nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Na pewno będziemy również utrzymywać najwyższą jakość produkcji. Ważnym zadaniem jest także rozbudowa sieci sprzedaży. Planujemy działania promocyjne nie tylko na rynku lokalnym, ale również zagranicą. Oczekiwany wzrost sprzedaży pobudzi naszą kreatywność w rozwijaniu oferty handlowej zegarków.

Dziękujemy za rozmowę.

Źródło: Galeriehandlowe.pl

Fotografia: Neat Original

Data publikacji: 9 maja 2019