Yoram Reshef - Blue City - magazyngalerie.pl

Blue City: Przydałoby się zniesienie zakazu handlu w niedziele

Sytuacja jest bardzo trudna. Rząd kolejną decyzją o przedłużeniu lockdownu dobija branżę handlową – mówi dla Magazynu Galerie Handlowe Yoram Reshef, Wiceprezes Blue City sp. z o.o.


Yoram Reshef, Blue City: Odpowiem na naszym przykładzie. W Blue City działa obecnie prawie 60 lokali i ich najemcy zapłacą czynsz. Ale w naszym centrum handlowym jest prawie 200 najemców, więc w tym miesiącu zarobimy około ¼ normalnych przychodów. Koszty utrzymania centrum są tylko nieznacznie mniejsze, bo praktycznie większość infrastruktury musi działać normalnie. Jak widać, wynajmujący ponoszą ogromne koszty kolejnych ograniczeń w handlu.

Ograniczenie działalności centrów handlowych zostało przedłużone, choć rząd zapewnia, że sytuacja pandemiczna w Polsce jest stabilna, nie ma dynamicznego wzrostu zachorowań, a co za tym idzie obłożenia szpitalnego. O decyzjach jesteśmy informowani zbyt późno. Ciężko jest w tej sytuacji cokolwiek przewidzieć.

Trudno przewidzieć dalsze posunięcia rządu, który jak się wydaje, nie ma spójnej długofalowej strategii działania i nie wiadomo dlaczego zamyka sklepy w centrach handlowych, a pozwala funkcjonować np. wielkopowierzchniowym sklepom meblowym czy budowlanym.

Kolejna tarcza pomocowa dla handlu dopiero ruszyła i trudno dziś powiedzieć czy będzie to wystarczające wsparcie. Natomiast branża centrów handlowych, jako jedyna nie otrzymała do tej pory od rządu żadnego wsparcia. Nasza sytuacja staje się coraz trudniejsza. Jeśli rząd nie może wesprzeć wszystkich poszkodowanych branż w stopniu umożliwiającym im powrót do równowagi finansowej, to powinien jak najszybciej pozwolić im działać, oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym. Centra handlowe są bardzo dobrze do tego przygotowane. Przydałoby się zniesienie zakazu handlu w niedziele, dzięki temu zyskalibyśmy jeden dzień handlowy w tygodniu więcej, a ruch w centrach rozłożyłby się na 7 dni w tygodniu.


Banner-sesja-fotograficzna-centrum-handlowego

Bazy danych RETAIL

Źródło: Blue City

Fotografia: Blue City

Data publikacji: 18 stycznia 2021