Marek Kowalski - FPP

FPP: Mamy nadzieję, że nie będzie kolejnych zamknięć

Z niepokojem przyjęliśmy decyzję rządu o przedłużeniu do dnia 31 stycznia restrykcji nałożonych 28 grudnia ub.r. Stoi ona w sprzeczności z wcześniejszymi komunikatami, z których wynikało, że w przypadku obniżenia poziomu zachorowań, rząd podejmie decyzję o odmrożeniu gospodarki – mówi dla Magazynu Galerie Handlowe Marek Kowalski, Przewodniczący, Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).


Marek Kowalski, FPP: Nie widzimy żadnego powodu, by przy spadającej liczbie zachorowań nadal utrzymywać bardzo głęboki lockdown. Nie buduje to zaufania społecznego. Przedsiębiorcom, którzy przez permanentne niedotrzymywanie umowy społecznej przez rząd tracą swoje biznesy i miejsca pracy, trudno będzie angażować się w kampanie i akcje prowadzone w krytycznym momencie walki z pandemią.

Mamy nadzieję, że nie będzie kolejnych zamknięć gospodarki. Byłoby to skrajnie niekorzystne zarówno dla kondycji naszego państwa, przedsiębiorców, a także budżetu państwa – ale przede wszystkim niezgodne z zadeklarowaną przez rząd umową społeczną. W wyniku takich zamrożeń gospodarki rząd jest zmuszony szukać wpływów do budżetu forsując nowe lub wyższe podatki – a wystarczyłoby dobre planowanie i właściwa koordynacja, by wszystkie koła zamachowe gospodarki znacznie mniej ucierpiały. Już od dawna apelujemy o racjonalne działania – a zamykanie wielu branż (na przykład stoków narciarskich czy hoteli) nie ma zupełnie uzasadnienia.

To, co rząd powinien zrobić w najbliższym czasie to po pierwsze silna propagacja i sprawna realizacja szczepień. Po drugie pilne uruchamianie kolejnych sektorów oraz szkół. Po trzecie wprowadzenie wymogów i standardów sanitarnych w miejscach publicznie dostępnych w celu ochrony zdrowia obywateli. Po czwarte koncentracja na sprawności funkcjonowania służby zdrowia. A także ścisły monitoring ognisk zakażeń i dobieranie właściwych (limitowanych geograficznie) środków zaradczych.


Fotografia-portretowa-dla-biznesu-Impatientstudio.pl_-1-1024x533-1

Źródło: FPP

Fotografia: FPP

Data publikacji: 29 stycznia 2021