Marek Kowalski - FPP

FPP: Należy wprowadzić więcej rozwiązań cyfrowych

Reżim sanitarny w przywracanych do działania galeriach i centrach handlowych jest niezwykle ważny i powinien być przestrzegany bezwzględnie, nawet w sytuacji obniżania liczby zakażeń – mówi dla Magazynu Galerie Handlowe Marek Kowalski, Przewodniczący FPP (Federacji Przedsiębiorców Polskich).


Marek Kowalski, FPP: Dotyczy to zarówno właścicieli galerii, jak i najemców – kwestie bieżącej dezynfekcji czy obowiązkowych maseczek są oczywistością. Co do placów zabaw – pozostają wątpliwości, czy przez dłuższy czas nie powinny być nadal wyłączone z użytkowania. W strefach rozrywkowych i gastronomicznych konieczne jest restrykcyjne przestrzeganie ograniczeń osób, a także dodatkowej dezynfekcji miejsc czy stolików po każdym kliencie.

Na pewno należy wprowadzić więcej rozwiązań cyfrowych, wykluczając tym samym dotychczasowe, papierowe systemy – na przykład biletów czy kart menu. Tego typu elementy najlepiej zastąpić aplikacjami mobilnymi, QR kodami, etc. Jednak najważniejszy będzie specjalny reżim we wspólnych miejscach sanitarnych, zwłaszcza toaletach. Kategorycznie nie można używać suszarek do rąk – które w sposób niekontrolowany rozprzestrzeniają wirusy i bakterie w całych pomieszczeniach.

Należy wdrożyć dodatkowe systemy dezynfekcji po każdym użyciu. Dotyczy to także klamek – tu ułatwieniem są systemy bezdotykowego otwierania drzwi. I wreszcie najważniejszy punkt ochrony – czyli systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne. Właściciele budynków muszą się pogodzić z tym, że klimatyzacja i wentylacja musi być regularnie czyszczona i dezynfekowana – najlepiej raz w tygodniu.

Źródło: FPP

Fotografia: FPP

Data publikacji: 24 czerwca 2021