Magdalena Kowalewska - Immofinanz

IMMOFINANZ: Czas odrabiać straty

Czas zacząć odrabiać straty. Przywrócenie niedzielnego handlu wsparłoby ten proces i dodatkowo jeszcze bardziej poprawiłoby bezpieczeństwo w centrach handlowych – mówi Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ.


Magdalena Kowalewska, IMMOFINANZ: Wszyscy z branży handlowej mówimy jednym głosem w kontekście całkowitego przywrócenia handlu w niedzielę. Aktualnie dzięki decyzji o otwarciu handlu, zaczynamy po raz kolejny obrabiać starty. Decyzja o handlowych niedzielach nie tylko pozwoliłaby na przyspieszenie tego procesu, ale dodatkowo jeszcze bardziej poprawiłaby bezpieczeństwo zakupów, gdyż w tym scenariuszu odwiedzalność obiektów przez klientów rozproszyłaby się na siedem dni w tygodniu, zamiast na sześć.

Jak każdy w branży, z ulgą przyjęliśmy decyzję rządu w kontekście ponownego otwarcia obiektów handlowych. Decyzja ta, podjęta w wyniku dialogu z rządem całego sektora z organizacjami branżowymi na czele, to był ostatni moment, który pozwoli na choć w pewnej części uratowanie najlepszego biznesowo kwartału, przysłowiowe „być albo nie być” dla wielu uczestników rynku.

Tym niemniej liczymy, że polski rząd mając na uwadze chociażby sam aspekt bezpieczeństwa ale i zachowania miejsc pracy, podejmie jeszcze kolejny krok i pozwoli funkcjonować centrom handlowym, również w niedziele. Oczywiście przy zachowaniu przedstawionego rygoru sanitarnego i wszelkich wytycznych związanych z bezpieczeństwem osób przebywających na terenie centrum.

Tak jak każdy odpowiedzialny właściciel obiektów handlowych, czy to w przypadku naszych centrów handlowych VIVO! czy retail parków STOP SHOP, robimy wszystko, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w trakcie zakupów zarówno klientom jak i naszym najemcom. Poczynione w tym zakresie inwestycje, jak również ogrom pracy włożonej w stworzenie i egzekwowanie wszelakich procedur bezpieczeństwa, czynią, w naszym przekonaniu, przebywanie w centrum handlowym, bezpiecznym.

Pomimo wyjątkowo trudnej sytuacji sektora, ogromnych strat związanych z zamknięciami oraz przewidywanym widmem bankructw, zarówno po stronie najemców, jak i samych centrów handlowych, o których można czytać coraz częściej w mediach, jako IMMOFINANZ, mocno wierzymy w odrodzenie sektora. Czeka nas wytężona praca, która zajmie sporo czasu, zarówno na poziomie całego sektora, rządowym jak i indywidualnie z najemcami To bowiem w dużej mierze od tej współpracy zależeć będzie kondycja całej branży, która bądź co bądź generuje 15% rocznego PKB.

Źródło: Immofinanz

Fotografia: Immofinanz / Envato

Data publikacji: 30 listopada 2020